Zamknij

O nadciśnieniu mogą świadczyć zmiany w oczach. To znak ostrzegawczy

21.02.2022
Aktualizacja: 22.02.2022 12:27

Nadciśnienie tętnicze jest niekiedy określane jako „cichy zabójca”, bo często nie daje oczywistych objawów. W niektórych przypadkach o toczącej się już chorobie mogą świadczyć zmiany w oczach. Na co należy zwrócić uwagę?

Nadciśnienie tetnicze daje zmiany w oczach
fot. Shutterstock
  1. Nadciśnienie to niewidoczna choroba, bo…
  2. Objawy nadciśnienia, które widać w oczach
  3. Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi?

Szacuje się, że na nadciśnienie tętnicze choruje co najmniej 10 mln Polaków. Tylko 25 proc. z nich leczy tę chorobę – powiedział w Radiu ZET prof. Przemysław Mitkowski, kardiolog, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Pozostali albo nie wiedzą, że mają nadciśnienie, albo wiedzą, że mają, ale nie leczą tej choroby lub leczą ją, ale nieskutecznie.

Nadciśnienie to niewidoczna choroba, bo…

– Nadciśnienie tętnicze nie boli, więc zaczynamy się nim martwić dopiero wtedy, gdy doprowadza do jakichś powikłań, wymuszających wizytę w trybie ostrodyżurowym w szpitalu, lub zostaje zdiagnozowane przy okazji innej choroby – uważa prof. Mitkowski. Twierdzi też, że ogólne statystyki dotyczące nadciśnienia tętniczego są zaniżone, bo uwzględniają tylko populację osób dorosłych w wieku 17-79 lat, a przecież podwyższone ciśnienie mają i dzieci, i osoby po 80. roku życia.

Eksperci podkreślają, że nadciśnienie nie zawsze daje „oczywiste objawy”, dlatego jest tak niebezpieczne. Najczęściej zauważalne przez chorych objawy to zawroty głowy lub kołatanie serca, ale w niektórych przypadkach zmiany mogą pojawić się także w oczach. To mało oczywiste objawy i rzadko kojarzone z wysokim ciśnieniem krwi.

Objawy nadciśnienia, które widać w oczach

W wyniku chorób naczyniowych „naczynia krwionośne w siatkówce oka mogą stwardnieć, stać się mniej elastyczne" – podaje Heart.org. Naczynia te mogą pękać, co powoduje wylewy w oku. – Nadciśnienie może też spowodować problemy z widzeniem – mówi dr William White, optometrysta z Baylor Scott and White Health w Temple w Teksasie.

Objawy nadciśnienia widoczne w oczach to:

  • nieostre widzenie
  • pęknięte naczynka krwionośne w oczach.

Niewyraźnemu widzeniu mogą też towarzyszyć bóle głowy. Czerwone plamki, spowodowane pękającymi naczynkami, pojawiają się w białej części oka, zwanej twardówką. Zwykle nie zaburzają widzenia ani nie bolą.

Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi?

Objawy wysokiego ciśnienia krwi to jedno, ale najważniejszy sposób, by się przekonać o nadciśnieniu jest inny. Aby się tego dowiedzieć, po prostu należy je zmierzyć. Można to zrobić w każdej przychodni, podczas każdej wizyty u lekarza pierwszego kontaktu – na wyposażeniu gabinetów są aparaty do mierzenia ciśnienia. To proste badanie, które polega na założeniu na ramię specjalnego mankietu, który następnie napełnia się powietrzem. Podczas jego spuszczania urządzenie odczytuje wyniki pomiaru. Badanie nie trwa dłużej niż 2 minuty.

Jako nadciśnienie traktuje się pomiar wynoszący 140/90 mmHg i wyższy. Jak zaznacza prof. Mitkowski te normy są dla pomiaru w gabinecie lekarza lub pielęgniarki. - W warunkach domowych pomiary powinny być o 5 milimetrów niższe, czyli nie powinny przekraczać 135 na 85 mmHg – tłumaczy kardiolog.

Jakie ciśnienie jest uznawane za prawidłowe? Oto najważniejsze wartości:

  • optymalne ciśnienie tętnicze to wartości poniżej 120/80 mmHg
  • za prawidłowe ciśnienie jest też uznawane ciśnienie poniżej 130/85 mmHg
  • wysokie, ale wciąż prawidłowe ciśnienie krwi, to wartości poniżej 140/90 mmHg (to granica prawidłowego ciśnienia).

U tej ostatniej grupy osób (z ciśnieniem między 130/85 a 140/90 mmHg) należy już zachować czujność. Jak wyjaśnia prof. Mitkowski: – To grupa, u której powinno się wykonywać pomiary każdego roku. Jeśli mają inne czynniki ryzyka, to należy zastanowić się, czy nie wdrożyć leczenia, na początek niefarmakologicznego, a później farmakologicznego.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader

Źródło: Zdrowie.radioZET.pl / Express.co.uk