Zamknij

Migotanie przedsionków: utrwalone i napadowe. Jakie są przyczyny migotania przedsionków?

17.05.2018
Aktualizacja: 28.11.2020 10:17

Migotanie przedsionków to forma arytmii, czyli zaburzenia pracy serca. Migotanie to inaczej bardzo szybka i chaotyczna czynność przedsionków serca. Może występować trwale lub napadowo i powodować kołatanie serca, duszności, uczucie osłabienia i potliwość. Migotanie przedsionków, nawet gdy występuje sporadycznie, wymaga specjalistycznego leczenia. Może bowiem prowadzić do niedokrwiennego udaru mózgu. Sprawdź, na czym polega migotanie przedsionków.

Migotanie przedsionków to występująca najczęsciej arytmia serca
fot. Shutterstock

Migotanie przedsionków to najczęściej występująca arytmia serca (zaburzenie rytmu serca). Charakteryzuje się niemiarową pracą komór serca, wynikającą z bardzo szybkiej i chaotycznej czynności jego przedsionków. Tętno jest wtedy nieregularne, a osoby z migotaniem przedsionków mogą odczuwać niepokój w klatce piersiowej, kołatanie serca i zmęczenie.

Migotanie przedsionków może trwać przez cały czas (migotanie utrwalone lub przetrwałe) lub występować czasami, trwać przez długie godziny lub mieć charakter napadowy.

Spis treści:

Migotanie przedsionków stanowi duży problem z powodu potencjalnych powikłań, w tym udaru, który może powodować inwalidztwo, a nawet śmierć. Jest także stosunkowo często występującym schorzeniem, które nie zawsze jest odpowiednio leczone. Leczenie wymaga bowiem ścisłej współpracy pomiędzy lekarzem i pacjentem.

- To prawdziwy problem społeczny, z którym z powodu starzenia się naszego społeczeństwa będziemy mieli do czynienia coraz częściej. Dodatkowo, pomimo postępów w leczeniu kardiologicznym, a właściwie - paradoksalnie - w ich wyniku, przypadków migotania przedsionków jest teraz więcej. Dzieje się tak dlatego, że pacjenci z poważnymi chorobami serca żyją obecnie dłużej niż kiedyś, ale występujące u nich nieprawidłowości stanowią podstawę do pojawiania się arytmii - mówi w rozmowie z Pulsem Medycyny prof. Jerzy Lewczuk.

Częstość występowania migotania przedsionków wzrasta wraz z wiekiem. Występuje u ok. 1-2 proc. dorosłych, a po 80. roku życia nawet u co dziesiątej osoby.

Przyczyny migotania przedsionków

Migotanie przedsionków to szybka i chaotyczna (powyżej 300/min.) czynność elektryczna przedsionków serca. Przy tak szybkiej i nieskoordynowanej pracy przedsionki przestają pompować krew do komór serca, co zmniejsza rzut serca (objętość krwi przepompowywanej w ciągu minuty) nawet o 20-30 proc. Migotanie powoduje, że komory serca są pobudzane nieregularnie i z różną częstotliwością.

Migotanie przedsionków powstaje na skutek zaburzenia pewnych mechanizmów elektrycznych w przeciążonych i uszkodzonych przedsionkach serca m.in. na skutek nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca, wad serca, zapalenia serca, nadczynności tarczycy, infekcji, chorób płuc, toksyn (w tym alkoholu), zaburzeń elektrolitowych, niektórych leków lub napięcia układu nerwowego. Ma także podłoże genetyczne.

Objawy migotania przedsionków

Bywa, że migotanie przedsionków występuje jako epizod, jednak zwykle obserwuje się nawroty i to z tendencją do utrwalania się po pewnym czasie.

Migotanie przedsionków, zwłaszcza napadowe, bywa bardzo dokuczliwe. Powoduje uczucie szybkiej i nieregularnej pracy serca, kołatania, silnego bicia, zawroty głowy, osłabienie, niepokój, poty, omdlenia.

Czasami napady migotania przedsionków nie są wcale odczuwalne, a to jest wyjątkowo groźne. Brak objawów to brak sygnału ostrzegawczego. Gdy czujność chorego zostaje uśpiona, nie szuka on pomocy lekarskiej i nie zostaje objęty leczeniem.

  • Uwaga! Migotanie przedsionków może powodować powstawanie skrzeplin w przedsionkach serca, które niesione wraz z prądem krwi dostają się do różnych narządów powodując m.in. niedokrwienny udar mózgu.

Rozpoznanie migotania przedsionków

Migotanie przedsionków rozpoznaje się w badaniu/zapisie EKG. W przypadkach, gdy migotanie występuje rzadko i trwa stosunkowo krótko potrzebny jest długotrwały zapis - Holter EKG.

Dodatkowe badania, takie jak ECHO serca, RTG klatki piersiowej, badania krwi lub testy wysiłkowe mają na celu dojście do przyczyny migotania przedsionków. Jeśli migotanie jest skutkiem wady serca, choroby niedokrwiennej serca lub jego zapalenia konieczne jest wdrożenie specjalistycznego leczenia.

Leczenie migotania przedsionków

Sposób leczenia migotania przedsionków zależy zarówno od objawów, jak i skutków i zagrożenia jakie stwarza migotanie dla zdrowia konkretnej osoby. W pierwszej kolejności leczenia wymaga przyczyna migotania przedsionków, następnie dobiera się metodę leczenia samej arytmii.

Migotanie przedsionków występujące sporadycznie nie wymaga zazwyczaj drastycznego leczenia. Stosuje się metodę ''pigułki w kieszeni'' polegającą na zażyciu leku w momencie, gdy chory poczuje, że wystąpiło migotanie przedsionków.

Migotanie przedsionków w formie utrwalonej wymaga leczenia polegającego na utrzymaniu średniej częstości pracy komór serca w przedziale 70-90/min w spoczynku i <120/min w czasie wysiłku.
Przywrócenie prawidłowego rytmu serca i utrzymanie go polega na podawaniu leków antyarytmicznych. Można to również osiągnąć kardiowersją elektryczną, rewaskularyzacją mięśnia serca (np. by-passy), korekcją wady serca, czy w wybranych przypadkach wykonując ablację RF.

Jeśli praca komór w przebiegu migotania przedsionków jest bardzo zwolniona należy rozważyć wszczepienie rozrusznika serca.

U wszystkich chorych z migotaniem przedsionków należy ocenić ryzyko zakrzepowo-zatorowe. U chorych w grupie średniego i wysokiego ryzyka wystąpienia udaru lub zatorowości płucnej wdraża się leczenie przeciwskrzeplinowe. Osoby w grupie niskiego ryzyka przy braku przeciwwskazań zażywają przewlekle aspirynę.

ZOBACZ: Kardiowersja elektryczna w migotaniu przedsionków, częstoskurczu 

Zapobieganie migotaniu przedsionków

Migotaniu przedsionków można w dużym stopniu zapobiegać, robiąc coś, co dla wielu osób i wielu lekarzy jest naturalne - badając i skutecznie lecząc nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca i przeciwdziałając kardiomiopatii.

Należy leczyć schorzenia serca i inne choroby pozasercowe, które w przyszłości mogą stać się przyczyną migotania przedsionków. Liczy się zatem odpowiednia profilaktyka, regularne badania i leczenie chorób, a także ogólne dbanie o zdrowie.

Aby nie dopuścić do wystąpienia migotania przedsionków w przyszłości, należy leczyć: nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca, kardiomiopatie, wady wrodzone i nabyte serca, zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia oraz choroby układowe przebiegające z zajęciem serca. Niezwykle ważne  jest także leczenie nadczynności tarczycy i zaburzeń elektrolitowych, a także chorób płuc i guzów chromochłonnych.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: kardioserwis.pl