Zamknij

Miażdżyca może prowadzić do zawału i udaru. Jakie są objawy miażdżycy?

21.05.2018
Aktualizacja: 05.11.2020 14:42

Miażdżyca to choroba tętnic polegająca na stopniowym zwężaniu się ich światła, co prowadzi do ich zamknięcia. Gdy tętnice są niedrożne, nie mogą w prawidłowy sposób zaopatrywać w krew konkretnych narządów, co prowadzi do ich niedotlenienia. Miażdżyca dotyczy zazwyczaj tętnic zaopatrujących w krew serce, mózg i nogi. Zaawansowana choroba może prowadzić nawet do zawału serca lub udaru mózgu. Dowiedz się, jak rozpoznać miażdżycę i skutecznie ją leczyć.

Miażdżyca może prowadzić do zawału i udaru. Jakie są objawy miażdżycy?
fot. Shutterstock

Miażdżyca to przewlekła i nieuleczalna choroba cywilizacyjna prowadząca do długotrwałego lub ostrego niedokrwienia narządów. Może pojawić się bardzo wcześnie, nawet w dzieciństwie, i narastać z wiekiem.

Miażdżyca to choroba tętnic polegająca na stopniowym zwężaniu się ich światła aż do całkowitego zamknięcia (niedrożności). Przyczyną zwężania się tętnic jest blaszka miażdżycowa zbudowania głównie z cholesterolu, która wyrasta ze ściany tętnic i prowadzi do zmniejszenia przepływu krwi, która nie dociera w odpowiednich ilościach do pewnych narządów, prowadząc do ich niedotlenienia.

Miażdżyca dotyczy najczęściej takich narządów jak: serce (choroba niedokrwienna serca),  kończyny dolne (miażdżyca tętnic kończyn dolnych, chromanie przestankowe), mózg (udar).

Miażdżyca: przyczyny

Miażdżyca, nazywana także miażdżycowym twardnieniem tętnic, to stan chorobowy charakteryzujący się zmianami w obrębie tętnic w postaci blaszek miażdżycowych. Powstają one w wyniku nagromadzenia się lipidów, głównie cholesterolu i innych elementów komórkowych, jak również tkanki łącznej z włóknami kolagenu, a w stadium zaawansowanym, także soli wapniowych. Blaszki powodują zwężenie tętnicy, co utrudnia przepływ krwi do poszczególnych narządów.

Blaszki miażdżycowe łatwo pękają i mogą spowodować zakrzep zamykający tętnicę, w wyniku czego dochodzi do niedokrwienia pewnego obszaru zaopatrywanego w krew przez chorą tętnicę. Zakrzep może przyczyniać się do powstania martwicy.

Prawidłowo funkcjonująca tętnica powinna być drożna, podatna na rozciąganie i szczelna, jej wewnętrzna powierzchnia ściany powinna być gładka. Złogi miażdżycowe zaburzają te funkcje i prowadzą do usztywnienia tętnic, zwężenia ich średnicy, osłabienia konstrukcji ściany.

Miażdżyca: objawy

Miażdżyca sama w sobie nie boli. Objawy pojawiają się, gdy dochodzi do niedotlenienia konkretnych narządów. Jeśli miażdżyca dotyczy jednej z tętnic wieńcowych, które zaopatrują w krew serce, to może pojawić się ból wieńcowy występujący po wysiłku i ustępujący po krótkim odpoczynku. W skrajnych przypadkach, gdy blaszka miażdżycowa pęknie, powstaje zakrzep, w wyniku czego dochodzi do martwicy serca, czyli do zawału.

Jeśli miażdżyca rozwija się w tętnicy zaopatrującej w krew kończynę dolną, to może pojawić się ból mięśni podudzia (łydek) występujący w czasie marszu. Ból ustępuje zazwyczaj po zaprzestaniu aktywności lub krótkim odpoczynku. To objaw, który nazywany jest chromaniem przestankowym.

Miażdżyca może również rozwijać się w tętnicach zaopatrujących w krew mózg, czyli tętnicach szyjnych i kręgowych. Zwężenie którejś z tętnic skutkuje niedokrwieniem mózgu i objawia się dezorientacją, zawrotami głowy, a także przejściowym niedowładem. W wyniku niedokrwienia może dojść do udaru niedokrwiennego mózgu.

Miażdżyca może być także przyczyną tętniaka aorty.

Zobacz także

Miażdżyca: rozpoznanie

Miażdżycę rozpoznaje się na podstawie objawów niedokrwienia zajętych narządów, zaniku lub osłabienia tętna chorych tętnic. Chorobę potwierdza się w badaniach obrazowych — USG doppler, angografia.

Miażdżyca: leczenie

Miażdżyca jest chorobą nieuleczalną, przewlekłą i postępującą. Dlatego tak ważne jest zapobieganie jej rozwojowi poprzez wykonywanie regularnych badań, utrzymywanie odpowiedniej masy ciała, stosowanie właściwej diety i wysiłku fizycznego, niepalenie tytoniu i leczenie czynników ryzyka, które mogą przyczyniać się do rozwoju choroby.

Gdy miażdżyca się już rozwinie, zaleca się zintensyfikowanie działań mających na celu spowolnienie jej rozwoju, w tym stosowanie odpowiedniej diety i wdrożenie aktywności fizycznej. W wielu przypadkach stosuje się także leczenie spowalniające proces miażdżycowy, polegające na podawaniu statyn i inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACE inhibitory) oraz leków poprawiających ukrwienie narządów.

U chorych, u których miażdżyca jest zaawansowana, wykonuje się zabiegi przywracające przepływ krwi do narządów. Polega to na mechanicznym poszerzaniu tętnic lub tworzeniu pewnego rodzaju „obwodnic” (by-passy).

Należy jednak pamiętać, że zażywanie leków lub zastosowanie zabiegów usprawniających przepływ krwi nie wyleczy miażdżycy, a jedynie złagodzi jej przebieg i przywróci komfort życia. Zaprzestanie leczenia lub rezygnacja z diety i regularnej aktywności fizycznej mogą zniweczyć efekt leczenia zabiegowego.

Zobacz także

Źródło: kardioserwis.pl; chorobawiencowa.mp.pl;

________

zdrowie.radiozet.pl/nk