Oceń
Maska brzuszna zawału serca to objaw, który bywa lekceważony. Zawał serca manifestuje się zwykle silnym, dławiącym bólem w klatce piersiowej, promieniującym do lewego barku lub żuchwy i to sytuacja, którą prawidłowo rozpoznaje coraz więcej osób. Zdarza się jednak, że objawem zawału jest ból brzucha – niespecyficzny, trudny do rozpoznania, ale groźny. Tego typu objaw nazywa się maską brzuszną zawału serca.
Zawał mięśnia sercowego to martwica serca wywołana niedokrwieniem. Zawał serca jest zwykle skutkiem pęknięcia blaszki miażdżycowej w naczyniu wieńcowym, czyli naczyniu doprowadzającym krew do serca. W momencie, gdy blaszka pęka, tworzy się wokół niej skrzeplina, która zamyka naczynie wieńcowe i całkowicie blokuje napływ krwi do mięśnia sercowego, co prowadzi do niedokrwienia tego narządu.
Warto wiedzieć, że im dłużej tętnica jest zamknięta i im dłużej dopływ krwi jest zablokowany, tym większy obszar serca umiera. Dlatego tak ważne jest szybkie rozpoznanie objawów i wdrożenie odpowiedniego leczenia mającego na celu otwarcie tętnicy wieńcowej, bo daje to większą szansę na uratowanie serca.
ZOBACZ: Pierwsza pomoc w zawale – liczy się każda minuta!
Maska brzuszna zawału serca: objawy
Maska brzuszna zawału to nietypowy objaw. Maska brzuszna to ból promieniujący do nadbrzusza lub ból w nadbrzuszu występujący jako osobny, jedyny objaw.
Zawał serca ściany dolnej przebiega czasami z bólami nadbrzusza, nudnościami i wymiotami. Ból może lokalizować się w środkowym nadbrzuszu lub w okolicy prawego łuku żebrowego.
Maska brzuszna zawału serca to objaw niezwykle groźny, bo trudno powiązać go z zawałem mięśnia sercowego. Objaw ten nastręcza problemów zarówno chorym, jak i lekarzom, często jest błędnie diagnozowany jako dolegliwość ze strony przewodu pokarmowego. Tymczasem w przypadku zawału serca liczy się czas, błędnie rozpoznana maska brzuszna zawału może kosztować człowieka życie.
Uwaga! Ból brzucha z towarzyszącymi nudnościami lub wymiotami, czyli maska brzuszna zawału, może być jedyną dolegliwością. Masce brzusznej wcale nie muszą towarzyszyć inne, klasyczne objawy zawału.
Charakterystyczne objawy zawału mięśnia sercowego
Najczęstszym i najbardziej charakterystycznym objawem zawału serca jest ból, pieczenie lub ucisk za mostkiem. Charakterystyczny dla bólu zawałowego jest jego rozlany charakter, co oznacza, że chory nie jest w stanie wskazać konkretnego miejsca, czy punktu, z którego pochodzi ból. Pacjent z zawałem serca zazwyczaj wskazuje miejsce bólu, przykładając całą pięść do mostka.
Ból może trwać przez ok. 20 minut, utrzymywać się stale lub wielokrotnie ustępować i nawracać.
Ból może promieniować do żuchwy, szyi, pleców, rąk lub barku. Częstym objawem są również duszności, obfite zimne poty i zawroty głowy, a także lęk przed zbliżającą się śmiercią.
Oceń artykuł