Zamknij

Maska brzuszna zawału serca: ból brzucha jako objaw zawału

16.09.2019
Aktualizacja: 09.12.2020 16:12

Ból brzucha w jego górnej części, czyli w nadbrzuszu, lub ból w okolicy prawego łuku żebrowego, któremu towarzyszą nudności lub wymioty, może być objawem zawału serca, a nie problemów z układem pokarmowym. Silny ból w nadbrzuszu może być maską brzuszną zawału serca, objawem podstępnym, często bagatelizowanym lub źle diagnozowanym, ale niezwykle groźnym. Sprawdź, jak rozpoznać maskę brzuszną zawału.

Maska brzuszna zawału serca
fot. Shutterstock

Maska brzuszna zawału serca to objaw, który bywa lekceważony. Zawał serca manifestuje się zwykle silnym, dławiącym bólem w klatce piersiowej, promieniującym do lewego barku lub żuchwy i to sytuacja, którą prawidłowo rozpoznaje coraz więcej osób. Zdarza się jednak, że objawem zawału jest ból brzucha – niespecyficzny, trudny do rozpoznania, ale groźny. Tego typu objaw nazywa się maską brzuszną zawału serca.

Zawał mięśnia sercowego to martwica serca wywołana niedokrwieniem. Zawał serca jest zwykle skutkiem pęknięcia blaszki miażdżycowej w naczyniu wieńcowym, czyli naczyniu doprowadzającym krew do serca. W momencie, gdy blaszka pęka, tworzy się wokół niej skrzeplina, która zamyka naczynie wieńcowe i całkowicie blokuje napływ krwi do mięśnia sercowego, co prowadzi do niedokrwienia tego narządu.

Warto wiedzieć, że im dłużej tętnica jest zamknięta i im dłużej dopływ krwi jest zablokowany, tym większy obszar serca umiera. Dlatego tak ważne jest szybkie rozpoznanie objawów i wdrożenie odpowiedniego leczenia mającego na celu otwarcie tętnicy wieńcowej, bo daje to większą szansę na uratowanie serca.

ZOBACZ: Pierwsza pomoc w zawale – liczy się każda minuta!

Maska brzuszna zawału serca: objawy

Maska brzuszna zawału to nietypowy objaw. Maska brzuszna to ból promieniujący do nadbrzusza lub ból w nadbrzuszu występujący jako osobny, jedyny objaw. 

Zawał serca ściany dolnej przebiega czasami z bólami nadbrzusza, nudnościami i wymiotami. Ból może lokalizować się w środkowym nadbrzuszu lub w okolicy prawego łuku żebrowego.

Maska brzuszna zawału serca to objaw niezwykle groźny, bo trudno powiązać go z zawałem mięśnia sercowego. Objaw ten nastręcza problemów zarówno chorym, jak i lekarzom, często jest błędnie diagnozowany jako dolegliwość ze strony przewodu pokarmowego. Tymczasem w przypadku zawału serca liczy się czas, błędnie rozpoznana maska brzuszna zawału może kosztować człowieka życie.

Uwaga! Ból brzucha z towarzyszącymi nudnościami lub wymiotami, czyli maska brzuszna zawału, może być jedyną dolegliwością. Masce brzusznej wcale nie muszą towarzyszyć inne, klasyczne objawy zawału.

Charakterystyczne objawy zawału mięśnia sercowego

Najczęstszym i najbardziej charakterystycznym objawem zawału serca jest ból, pieczenie lub ucisk za mostkiem. Charakterystyczny dla bólu zawałowego jest jego rozlany charakter, co oznacza, że chory nie jest w stanie wskazać konkretnego miejsca, czy punktu, z którego pochodzi ból. Pacjent z zawałem serca zazwyczaj wskazuje miejsce bólu, przykładając całą pięść do mostka.

Ból może trwać przez ok. 20 minut, utrzymywać się stale lub wielokrotnie ustępować i nawracać.

Ból może promieniować do żuchwy, szyi, pleców, rąk lub barku. Częstym objawem są również duszności, obfite zimne poty i zawroty głowy, a także lęk przed zbliżającą się śmiercią.

Ważne

Maska brzuszna zawału serca: diagnozowanie

W przypadku wystąpienie objawów mogących wskazywać na maskę brzuszna zawału konieczne jest wykonanie badania EKG.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.