Masz słabe serce? Pomogą Ci konwalie!

Monika Piorun
19.05.2016
Aktualizacja: 17.11.2020 04:23
Masz słabe serce? Pomogą Ci konwalie!
fot. Konwale pomagają osobom, które mają słabe serce (East News/pixaby.com/CC0 Public Domain)

Konwalie mogą mieć nie tylko zbawienny wpływ na nasze zmysły, ale i na ciało. Medycyna Wschodu od wieków korzysta z ich niesamowitych właściwości. Kwiaty te są symbolem wiedzy i sztuki medycznej, dlatego na wielu portretach trzyma je w ręku sam Mikołaj Kopernik, który był z wykształcenia m.in. lekarzem, o czym nie każdy dziś pamięta.

Tego zapachu nie da się pomylić z żadnym innym. Charakterystyczną wyrazistą woń konwalii można albo kochać, albo nienawidzić. Nie da się jednak pozostać obojętnym na ich wdzięki. Kwitną od maja do czerwca. Teraz trwa idealny czas na to, by skorzystać z niezwykłych walorów zdrowotnych tych kwiatów.

Choć w Polsce od 1957 roku konwalie są objęte częściową ochroną gatunkową, to jednak zezwolenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska wymaga jedynie zrywanie ich w naturalnym środowisku (Rezerwatach Przyrody, Parkach Krajobrazowych). Działkowicze i właściciele przydomowych ogródków mogą być spokojni. Nikt nie ukarze ich za ozdobienie kwiatami swych domowych wazoników.

fot. freeimages.com

Na przełomie maja i czerwca nie zapomnij zaopatrzyć się w piękny bukiet konwalii. Ich zapach pomoże Ci ukoić nerwy i korzystnie wpłynie na pracę Twojego serca.

Serce kocha konwalie

Lecznicze właściwości konwalii, zwanej w gwarze ludowej lanuszką, znane są od wieków. Medycyna Wschodu korzystała z ich walorów do leczenia chorób sercowo-naczyniowych.

Kwiaty oraz liście tych roślin zawierają glikozydy, które mają wpływ na spowolnienie tempa bicia serca oraz ograniczenie ilości jego skurczów. Najbardziej powinni się nimi otaczać ludzie starsi, cierpiący na dolegliwości sercowe, niewydolność naczyń wieńcowych oraz zawałowcy (którzy z pewnością nie powinni pracować do późna).

Konwalie mogą pomagać również kobietom w okresie menopauzy oraz koić skołatane nerwy przy zaburzeniach na tle nerwicowym.

Czujesz, że Twoje serce drga jak szalone? Powąchaj konwalie! Szybciej się uspokoisz.

Konwalie Kopernika

Jeśli uważnie przyjrzycie się obrazom lub drzeworytom przedstawiającym wizerunek Mikołaja Kopernika, z pewnością zauważycie, że mistrz niezwykle często pojawia się z małym bukietem konwalii w ręku. Skąd wziął się pomysł na to, by prezentować mistrza w otoczeniu tych kwiatów?

Konwalie od setek lat były powszechnie uważane za symbol wiedzy i sztuki medycznej. Wszechstronnie wykształcony Kopernik, był nie tylko astronomem i duchownym, ale także praktykującym lekarzem, u którego na co dzień leczyli się pacjenci. Z tego powodu przedstawienie go w otoczeniu konwalii miało mu tylko dodawać powagi i majestatu. Zaskoczeni?

Zauważyliście wcześniej, że Mikołaj Kopernik niemal na każdym obrazie trzyma w ręku konwalie?

___

zdrowie.radiozet.pl/π