Zamknij

Kardiowersja elektryczna w migotaniu przedsionków, częstoskurczu

04.07.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 21:27
Zabieg kardiowersji elektrycznej
fot. Shutterstock

Kardiowersja to zabieg, który ma ,,zresetować'' serce i spowodować, że jego naturalny rozrusznik zacznie na nowo nadawać odpowiedni rytm. Kardiowersja elektryczny wykonywana jest u osób z zaburzeniami rytmu serca - migotaniem przedsionków, częstoskurczem. 

Kardiowersja elektryczna to zabieg polegający na przerwaniu arytmii serca za pomocą impulsu elektrycznego. Aby ustabilizować rytm serca, inicjuje się krótkotrwały przepływ prądu o wysokim napięciu przez serce. Kardiowersję wykonuje się najczęściej u pacjentów z migotaniem przedsionków.

Serce składa się z 4 części: 2 przedsionków (u góry) i dwóch komór (poniżej). W prawidłowych warunkach, w prawym przedsionku serca znajduje się naturalny rozrusznik serca, czyli obszar, który generuje regularne impulsy elektryczne - jest to węzeł zatokowy. Impulsy te rozchodzą się po przedsionkach i komorach serca. Każde przejście impulsu elektrycznego powoduje skurcz serca. Impuls elektryczny powinien wygasnąć po przejściu drogi z góry w dól serca (od przedsionków do komór), by stworzyć miejsce dla kolejnego wyładowania.

Zaburzenia rytmu serca powstają wtedy, gdy na drodze przewodzenia pojawi się jakaś blokada lub dodatkowa ścieżka dla impulsu elektrycznego. Czasami, gdy obecne są dodatkowe, nieprawidłowe ścieżki przewodzenia w sercu, impuls elektryczny zaczyna krążyć w kółko, zamiast zmierzać w jednym kierunku. Zamiast wygasać, z każdym kolejnym okrążeniem powoduje kolejny skurcz, co generuje zaburzenia rytmu.

Cały ten zaburzony cykl przewodzenia można przerwać za pomocą kardiowersji. Wyładowanie elektryczne o dużej energii resetuje cały ten nieprawidłowy cykl i nieprawidłowo krążące pobudzenia. Serce na ułamek sekundy zatrzymuje się, ale dzięki tej krótkiej pauzie naturalny rozrusznik serca może na nowo rozpocząć nadawanie prawidłowego rytmu.

Warto wiedzieć

Kardiowersja a defibrylacja

Do kardiowersji i do defibrylacji używa się tego samo urządzenia, jednak te dwie procedury różnią się między sobą. Defibrylacja to zabieg reanimacyjny często ratujący życie chorego. Różnica między kardiowersją a defibrylacją polega na braku synchronizacji z zapisem EKG.

Kardiowersja: wskazania do zabiegu

Kardiowersja jest zabiegiem wykonywanym w celu zmiany rytmu serca z nieprawidłowego na prawidłowy, czyli rytm zatokowy. Zabieg ten wskazany jest u osób z zaburzeniami rytmu serca, takimi jak migotanie przedsionków, trzepotanie przedsionków, częstoskurcze komorowe lub nadkomorowe.

Kardiowersja: przebieg zabiegu

Kardiowersja elektryczna wykonywana jest w krótkotrwałym znieczuleniu , ponieważ przejście impulsu elektrycznego jest nieprzyjemnym i bolesnym doznaniem. Przed zabiegiem wykonywane jest badanie EKG i pobierana jest krew w celu oznaczenia poziomu potasu oraz wskaźnika INR. Po uzyskaniu wyników badań pacjent podłączany jest do kardiowertera, czyli urządzenia monitorującego rytm serca i umożliwiającego wyzwolenie impulsu prądu.

Za pomocą kardiowertera emitowany jest impuls elektryczny, który przepływa przez serce pomiędzy elektrodami przyłożonymi do klatki piersiowej i przywraca prawidłowy rytm serca.

ZOBACZ: Ablacja: wypalanie arytmii serca prądem

Kardiowersja: powikłania po zabiegu

Najgroźniejszym powikłaniem zmiany rytmu z migotania lub trzepotania przedsionków jest ryzyko powikłań zatorowych, w tym zator do tętnic, udar mózgu. Przedsionki serca w okresie migotania lub trzepotania nie kurczą się regularnie, a w zalegającej w zakamarkach przedsionków krwi może wytworzyć się skrzeplina, która, gdy uda się przywrócić sercu prawidłowy rytm  może zostać wyrzucona z serca do tętnic i spowodować zator. Z tego powodu dla bezpieczeństwa pacjenta stosuje się kilkutygodniowe leczenie przeciwzakrzepowe przed i po kardiowersji.

Mogą również wystąpić przejściowe zaburzenia równowagi i zawroty głowy lub zaburzenia oddychania związane z podaniem znieczulenia i uśpieniem pacjenta. Skóra w miejscu przyłożenia łyżek lub elektrod może ulec podrażnieniu podczas zabiegu.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.