Zamknij

Zwężenie zastawki aortalnej to nie wyrok śmierci

Aleksandra Supryn
14.09.2015 12:33
Zwężenie zastawki aortalnej to nie wyrok śmierci
fot. Zwężenie zastawki aortalnej to nie wyrok śmierci

Mimo że Polska kardiochirurgia uważana jest za jedną z najlepszych na świecie, to z powodu chorób serca codziennie umiera prawie 100 Polaków. Jedną z najczęstszych jest zwężenie zastawki aortalnej. „Stawka to życie. Zastawka to życie” to kampania dotycząca właśnie tego schorzenia. Jej celem jest promocja innowacyjnego zabiegu kardiologicznego, który jest w stanie pomóc osobom ze zwężoną zastawką aortalną. 

Twarzą kampanii „Stawka to życie. Zastawka to życie” jest znany polski aktor Emil Karewicz, który ‒ jak mówi ‒ „sam bardzo wiele zawdzięcza kardiochirurgii”.

Stawka to życie. Zastawka to życie

„Stawka to życie. Zastawka to życie” to kampania społeczna kierowana do osób po 70. roku życia oraz ich rodzin. Ma na celu uświadamiać Polakom, że zwężona zastawka aortalna to nie wyrok śmierci. Dzięki bezinwazyjnemu zabiegowi pacjenci są w stanie znacznie poprawić komfort swojego życia oraz uniknąć przyszłej hospitalizacji. Kampania uświadamia zalety i możliwości jakie daje zabieg oraz informuje o obecnym stanie kardiologii w Polsce.

Zwężenie zastawki aortalnej: objawy, diagnoza

Początkowo zwężenie zastawki aortalnej może być bezobjawowe. Często występują jednak bóle w klatce piersiowej, kołatanie serca, zawroty głowy czy omdlenia oraz duszności. Niestety w niektórych przypadkach pierwszym objawem jest od razu nagłe ustanie czynności serca lub obrzęk płuc.

Chorobę rozpoznaje się podczas badania klinicznego (wywiadu, osłuchiwania serca) oraz badania echokardiograficznego. Jeśli lekarz stwierdzi, że zastawka jest zwężona, konieczna jest wizyta w ośrodku kardiologicznym.

Na czym polega zabieg?

Zabieg TAVI (przezcewnikowa implantacja zastawki aortalnej) polega na mało inwazyjnym wszczepieniu sztucznej zastawki aortalnej w miejsce chorej, zwężonej zastawki pacjenta. A co najważniejsze, wszystko odbywa się bez otwierania klatki chorego.

Zabieg jest w całości refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jednak z powodu małej ilości ośrodków wykonujących go, konieczne jest oczekiwanie w kolejce. 

Więcej informacji znajdziesz na stronie kampanii ‒ www.stawkatozycie.pl