Oceń
Hemoroidy, czyli żylaki odbytu, to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która utrudnia wypróżnianie, sprawia ból, utrudnia normalne funkcjonowanie. Hemoroidy to powiększanie się guzków krwawniczych, które są fizjologiczną strukturą odbytu. To trzy naczynia żylne wypełnione umiarkowanie krwią, których funkcją jest uszczelnianie odbytu, co ułatwia pełną kontrolę oddawania gazów i stolca. Gdy dochodzi do nadmiernego przekrwienia guzków, zaczynają się one powiększać i wywołują przykre objawy — to właśnie są hemoroidy.
Jak wyglądają hemoroidy? Jak rozpoznać guzki?
Hemoroidy dzieli się na wewnętrzne, które można wyczuć palcem podczas badania przez odbyt oraz zewnętrzne widoczne w okolicy odbytu jako sinawe guzki.
Wyróżnia się 4 stopnie choroby hemoroidalnej:
- Powiększenie guzków bez ich wypadania na zewnątrz.
- Guzki wypadają na zewnątrz w czasie wypróżniania się, lecz cofają się samoistnie.
- Guzki wypadają w czasie wypróżnienia i muszą być odprowadzone ręcznie.
- Guzki utrzymują się na zewnątrz, nie zmniejszają się i ulegają zakrzepicy.
Podejrzenie hemoroidów wymaga wizyty u lekarza proktologa. Lekarz musi obejrzeć guzki i zlecić dodatkowe badania, by znaleźć przyczynę powstawania hemoroidów.
Jakie objawy wywołują hemoroidy? Na co zwrócić uwagę?
Charakterystycznym objawem hemoroidów jest krwawienie z odbytu. Plamienie świeżą, czerwoną krwią towarzyszy wypróżnianiu, zwłaszcza w przypadku silnego parcia przy zaparciach. Inne objawy choroby hemoroidalnej to: świąd i pieczenie w okolicy odbytu, ból, podrażnienie, dyskomfort w okolicy odbytu, uczucie niecałkowitego wypróżnienia, wyciek śluzu.
Hemoroidy zewnętrzne podczas wypróżniania mogą wypadać na zewnątrz i cofać się samoistnie do kanału odbytu, choć czasami konieczne jest ich ręczne wprowadzenie do odbytu.
Źródło: Medycyna Praktyczna (mp.pl), medicover.pl
Oceń artykuł