Oceń
Nagłe spadki lub skoki ciśnienia atmosferycznego bardzo mocno oddziałują na organizm człowieka. Jeśli wartość ciśnienia zmieni się o co najmniej 8 hPa w ciągu doby, to większość osób na pewno to odczuje. Zmiana ciśnienia, zwłaszcza, gdy jest to znaczny spadek, może być niebezpieczna dla zdrowia.
Objawy, których ludzie czasami doświadczają, związane są ze zmianą warunków pogodowych, głównie zmianą ciśnienia atmosferyczne, napływu zimnych lub ciepłych mas powietrza lub zdecydowanej, drastycznej zmiany temperatury otoczenia.
Jak ciśnienie wpływa na samopoczucie?
Podwyższenie lub obniżenie się ciśnienia atmosferycznego to zapowiedź zmiany pogody. Towarzyszy temu również wahanie ilości tlenu w powietrzu. Zwłaszcza jego spadek może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia.
Wraz z ciśnieniem zmniejsza się ilość tlenu w powietrzu, a w organizmach pojawiają się jego deficyty. Przenikanie tlenu z pęcherzyków płucnych do krwi jest o wiele trudniejsze. Gdy tlenu jest mniej, zaczynamy oddychać głębiej, ponieważ organizm chce w ten sposób uzupełnić niedobory. Przez to serce musi pracować intensywniej i jest mocno obciążone. Taki stan jest niebezpieczny przede wszystkim dla osób z problemami krążeniowo-sercowymi.
Statystyki pokazują, że w dni, w których ciśnienie gwałtownie spada, znacznie więcej osób przechodzi zawał serca lub doświadcza migotania przedsionków.
Niskie ciśnienie wiąże się również z mniejszą ilością testosteronu we krwi i zmniejszoną produkcją spermy. Niedobór testosteronu u mężczyzn powoduje irytację, obniżenie nastroju.
Ciśnienie wpływa też na zachowanie. Wahania ciśnienia prowadzą do rozdrażnienia, zwiększają skłonność do kłótni i destruktywnych, niepoprawnych zachowań.
Czym jest meteopatia?
Meteopatia to niekorzystna reakcja organizmu na nagłe zmiany pogody. Wiele osób (ponad połowa Polaków) ma problemy z samopoczuciem w czasie zmian pogody, ale nie każdy równie mocno to odczuwa. Jest to sprawa bardzo indywidualna.
Meteopaci są bardzo wrażliwi na zmiany pogody. Osoby takie najczęściej doświadczają takich objawów jak bóle i zawroty głowy, zmęczenie, senność, trudności z koncentracją oraz bóle mięśniowo-stawowe.
Objawami meteopatii są również rozdrażnienie, wahania nastroju, senność, zmniejszona chęć do codziennej aktywności.
Na nadwrażliwość pogodową narażeni są przede wszystkim seniorzy (osoby po 60. roku życia), ponieważ z wiekiem dolegliwości stają się coraz bardziej uciążliwe. Meteopatami często bywają również kobiety (ma to związek z uwarunkowaniami hormonalnymi), ludzie o osłabionej odporności, przewlekle chorzy. Zmiany pogody gorzej znoszą osoby przemęczone, zestresowane, zamieszkujące duże konglomeracje miejskie, gdzie znacznie trudniej o wyciszenie i porządny odpoczynek.
Zmiany pogody (warunków atmosferycznych) mogą powodować:
- osłabienie;
- ból głowy;
- złe samopoczucie;
- ból kości, mięśni, stawów;
- skoki ciśnienia tętniczego krwi;
- nadmierna senność lub bezsenność;
- spadek energii życiowej;
- niechęć do aktywności fizycznej;
- wahania nastrojów;
- zaburzenia koncentracji.
Osoby przewlekle chore, na przykład chorujące na choroby układu krążenia lub układu oddechowego mogą skarżyć się na nasilenie dolegliwości związanych z tymi chorobami.
Jak sobie radzić ze zmianami pogody?
Przede wszystkim nie można się poddawać jej wpływowi. Pomimo że nie masz ochoty wychodzić z łóżka, zmuś się do wysiłku fizycznego. Szybko zauważysz, że ćwiczenia lub nawet szybki spacer poprawią samopoczucie.
Jedz dużo produktów bogatych w witaminy z grupy B, magnez oraz żelazo. Zadbaj o dobry sen, a jeśli nie możesz spać, wypoczywaj, unikaj nadmiernego stresu.
Zadbaj o siebie, ale staraj się nie poddawać. Pogoda zmienia się notorycznie, objawy przychodzą i odchodzą, nie warto zatem marnować zbyt dużo czasu na rozmyślanie o meteopatii. Jeśli bóle głowy, stawów, mięśni są silne, można zażyć leki przeciwbólowe. Objawy, które utrudniają normalne funkcjonowanie, powinny być konsultowane z lekarzem.
Oceń artykuł