Odkryto, że to amazońskie plemię ma najzdrowsze serce na świecie

Monika Piorun
22.03.2017 12:29
Odkryto, że to amazońskie plemię ma najzdrowsze serce na świecie
fot. ---

Serce 80-latka z plemienia Tsimané w Ameryce Południowej jest równie sprawne co u o 30 lat młodszego obywatela USA. Naukowcy po latach badań potwierdzili, że ludzie zamieszkujący tereny wzdłuż rzeki Río Maniqui mają najzdrowszy układ krążenia spośród wszystkich mieszkańców Ziemi.

Na łamach jednego z najbardziej prestiżowych czasopism medycznych - "The Lancet" zamieszczono informację, która znacząco zmienia współczesne wyobrażenie dotyczące chorób serca. Do tej pory większość specjalistów było przekonanych, że ich ryzyko wzrasta wraz z wiekiem.

Im jesteśmy starsi, tym bardziej narażeni jesteśmy na zawał, udar czy różnego typu schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Przeczą jednak temu wyniki badań za pomocą tomografu komputerowego, jakie udało się przeprowadzić wśród mieszkańców boliwijskiego plemienia Tsimané. Okazuje się, że spośród wszystkich przebadanych dotąd narodów, są oni obciążeni najniższym ryzykiem miażdżycy tętnic wieńcowych. Jak to możliwe?

Serce jak dzwon? Tylko w sercu amazońskiej puszczy!

Zobacz także

Amerykańscy kardiolodzy podczas dorocznego spotkania w Waszyngtonie ogłosili, że Indianie Tsimané zawdzięczają tak wspaniałe wyniki przede wszystkim diecie, niemal nieustannemu przebywaniu na świeżym powietrzu oraz temu, że nigdy nie palono u nich papierosów. Niemal cały czas rdzenni mieszkańcy okolic terenów wzdłuż rzeki Río Maniqui znajdują się w ruchu, polują, łowią ryby lub uprawiają przydomowe ogródki.

Dzięki temu, że są stale aktywni, nie dochodzi u nich do tworzenia się blaszek miażdżycowych, które dla większości mieszkańców cywilizowanych krajów są śmiertelnie niebezpieczne i przyczyniając się do chorób serca stanowią jedną z głównych przyczyn zgonów. Amerykanów czy otyłych Europejczyków zabija jednak nie tylko nieodpowiednia dieta bogata w tłuszcze nasycone, ale... siedzący tryb życia!

Dlaczego serce Tsimané starzeje się wolniej?

Przez większą część dnia współcześni ludzie prawie wcale się nie ruszają, podczas gdy Tsimané w pozycji siedzącej spędzają zaledwie 10 proc. czasu w ciągu doby. 

Zobacz także

Jak donosi "The Lancet", aż u 85 proc. członków tego indiańskiego plemienia nie można dostrzec niemal żadnych czynników ryzyka choroby niedokrwiennej serca. 9 na 10 Tsimané ma "serce jak dzwon" i może pochwalić się idealnymi parametrami ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu czy stężenia glukozy.

Nawet najstarsi przedstawiciele tej amazońskiej społeczności, czyli osoby powyżej 75. roku życia osiągają najlepsze wyniki tzw. wieku naczyniowego na świecie. Przeciętny 80-latek ma tam tak sprawne serce jak o 30 lat młodszy obywatel Stanów Zjednoczonych.

17 tys. kroków dziennie do zdrowego serca

Naukowcy obliczyli, że przeciętny mężczyzna z plemienia Tsimané każdego dnia wykonuje około 17 tys. kroków. Kobiety ruszają się niewiele mniej. W ciągu doby wykonują 16 tys. kroków. Aktywne są też osoby starsze, które są w stanie wykonać około 15 tys. kroków dziennie.

Dieta Tsimané

dzidki
fot.Victor Englebert/East News
  • 72% węglowodany pochodzące z warzyw, owoców i orzechów
  • 17% chude mięso (tapirów, kapibarów, dzikich świń), z którego pochodzi 14% białka w ich menu
  • 7% ryby
  • 4% inne produkty

Jak żyją Indianie, którzy mają najzdrowsze serca na świecie?

________

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π