Zamknij

Zawroty głowy i mroczki przed oczami? To może być hipotensja ortostatyczna

01.10.2020
Aktualizacja: 28.10.2020 10:31

Czy podczas wstawania masz zawroty głowy, pojawiają się mroczki przed oczami i czujesz osłabienie? To może być efekt hipotensji ortostatycznej. Nie jest to choroba, ale objaw spadku ciśnienia pojawiającego podczas zmiany pozycji. Czym jest hipotensja ortostatyczna i jak ją rozpoznać?

Zawroty głowy objawem hipotensji ortostatycznej
fot. Shutterstock

Hipotensja ortostatyczne (niedociśnienie) - na skróty:

Gdy wstajemy, zachodzą istotne zmiany w czynności układu krążenia i są one zależne od sił ciążenia. Krew gromadzi się w dolnych częściach układu krążenia i zmniejsza się jej dopływ do serca. W efekcie może zmniejszyć się pojemność minutowa, może dojść do tymczasowego niedokrwienia mózgu i spadku ciśnienia tętniczego o 30 mm Hg lub więcej, a rozkurczowego o 10 mm Hg. To w takiej sytuacji mówimy o hipotensji ortostatycznej, czyli spadku ciśnienia podczas wstawania.

Większość osób nie odczuwa żadnych zmian podczas wstawania, ponieważ dobrze u nich działają mechanizmy adaptacyjne, które zapobiegają następstwom pozycji stojącej i zapewniają utrzymanie ciśnienia krwi na prawidłowym poziomie. Niestety u niektórych osób te mechanizmy adaptacyjne są upośledzone.

Hipotensja ortostatyczna – jakie mogą być objawy tego zjawiska?

U osób z upośledzoną adaptacją układu krążenia przy zmianie pozycji ciała, np. po spoczynku w pozycji leżącej, dłuższym siedzeniu, a nawet po zjedzeniu obfitego posiłku, mogą pojawić się różne zaburzenia, np.:

W niektórych przypadkach może dojść do omdlenia i utraty przytomności. Objawy hipotensji ortostycznej (niedociśnienia) mogą trwać kilka minut.

Hipotensja ortostatyczna – jakie są jej przyczyny?

Hipotensja ortostatyczna może pojawić się u osób w różnym wieku, np. u dziewcząt w okresie pokwitania, u starszych mężczyzn z niskim BMI. Dzieli się ją na hipotensję ortostatyczną pierwotną o niewyjaśnionej etiologii oraz na hipotensję ortostatyczną wtórną, która może mieć kilka przyczyn. Do niedociśnienia ortostatycznego (hipotensji) mogą przyczynić się m.in.: podeszły wiek, ciąża, długotrwałe unieruchomienie. Hipotensja wtórna może być też efektem wielu chorób, np.

  • chorób gruczołów wydzielania, zaburzenia przemiany materii (m.in. niewydolności nadnerczy, cukrzycy, guza chromochłonnego nadnerczy),
  • chorób ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego (m.in. guzów mózgu, choroby Parkinsona, neuropatii obwodowych),
  • chorób upośledzających wydolność układu sercowo-naczyniowego (m.in. zawał mięśnia sercowego, stany zapalne i zwyrodnieniowe mięśnia sercowego, miażdżycowe zmiany w naczyniach krwionośnych, rozlegle żylaki kończyn dolnych, zespół zatoki szyjnej, zaburzeń rytmu serca).
  • zaburzeń elektrolitowych,
  • niedokrwistości.

Hipotensja ortostatyczna może być również efektem przyjmowania niektórych leków, głównie hipotensyjnych i psychotropowych.

Hipotensja ortostatyczna – jak jej zapobiec?

Przede wszystkim zaleca się zachowanie ostrożności podczas wstawania z łóżka lub z krzesła – należy to robić powoli i delikatnie. Należy również dbać o odpowiednią podaż płynów – pić co najmniej 2,5 litra dziennie. Jeśli hipotensja jest wynikiem przyjmowania leków, należy skonsultować się w tej sprawie z lekarzem (może zmieni on leki lub obniży ich dawkę). Osoby z hipotensją ortostatyczną nie powinny spożywać alkoholu.

loader

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: "Hipotonia ortostatyczna" Marek Golatowski, Borgis - Medycyna Rodzinna 4/2004/ czytelniamedyczna.pl