Zamknij

Naukowcy wiedzą już, jak zmienić grupę krwi A na 0! Medyczna rewolucja

Monika Piorun
22.08.2018 18:09

Dzięki enzymom obecnym we florze bakteryjnej jelit można całkowicie zmienić grupę krwi A na uniwersalny typ 0. Nowa metoda może znacząco uprościć proces transfuzji krwi wśród pacjentów na całym świecie.

grupy krwi, zmiana grupy krwi z A na 0, rewolucja w transfuzjach
fot. Shutterstock

Próby znalezienia skutecznego sposobu na to, by zmieniać grupy krwi, podejmowano w medycynie już od dawna, ale dopiero Kanadyjczykom z University of British Columbia udało się potwierdzić w testach laboratoryjnych, że można już stosunkowo łatwo zmieniać grupę krwi A na 0. Wyniki przełomowych badań zostały zaprezentowane podczas spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego w Bostonie. Jak doszło do tego odkrycia?

Badacze z Kanady udowodnili, że enzymy bakterii bytujących we florze jelitowej można wykorzystać do tego, by usuwać konkretne markery z czerwonych ciałek krwi obecnych u osób z grupą krwi A. Zabieg ten pozwala przekonać system immunologiczny, by odczytywał ten typ krwi jako grupę 0, uznawaną za uniwersalną. Sposób ten pozwala na to, by przetaczać zmienioną na typ 0 krew wszystkim ludziom – nie ryzykując, że organizm odrzuci transfuzję i dojdzie do zagrożenia życia pacjenta. 

Naukowcy uważają, że obecnie nie ma lepszej metody na to, by zmieniać konkretne grupy krwi. Enzymy pochodzące z bakterii jelitowych okazały się w tym zakresie najbardziej efektywne. Na razie planowane są jednak kolejne badania kliniczne.

Jeśli na dalszych etapach badań nie zostaną zaobserwowane żadne skutki uboczne tego zabiegu, zmiana grupy krwi A na 0 może zacząć być powszechnie stosowana w medycynie – nie tylko podczas transfuzji. 

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: Livescience.com

______

zdrowie.radiozet.pl/π