Zamknij

Dławica piersiowa, czyli ból i ucisk w klatce piersiowej

09.10.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 17:13
Dławica piersiowa
fot. Shutterstock

Dławica piersiowa jest objawem choroby niedokrwiennej serca. Gdy do mięśnia sercowego nie dociera taka ilość tlenu, jaką serce potrzebuje, człowiek zaczyna odczuwać ból, gniecenie, ucisk w klatce piersiowej. Zwykle ból pojawia się podczas ćwiczeń, wchodzenia po schodach lub wzburzenia emocjonalnego. Może się jednak zdarzyć, że dławiący ból będzie towarzyszył przez cały czas, a to niestety zły znak.

Dławica piersiowa (dusznica bolesna) jest objawem choroby niedokrwiennej serca. Charakteryzuje się bólem zamostkowym, który oceniany jest jako gniecenie. Na dławicę częściej chorują osoby po 40 roku życia, zwłaszcza mężczyźni, choć po 65. roku życia kobiety chorują równie często, ponieważ zachorowalność wzrasta wraz z wiekiem.

Dławica piersiowa: przyczyny

Dławica piersiowa to choroba powodowana niedokrwieniem serca. Objawy powodowane są zmniejszeniem ilości dostarczanego tlenu do mięśnia sercowego w stosunku do zapotrzebowania.

Najczęstszą przyczyną niedokrwienia serca jest miażdżyca tętnic wieńcowych, która doprowadza do ich zwężenia i tym samym utrudnienia przepływu krwi do serca. Tętnice wieńcowe doprowadzają krew do serca, a wraz z nią tlen i składniki odżywcze. Jeśli przepływ krwi zostanie zmniejszony, serce zacznie się „dusić”.

Przyczyną zwężenia tętnic jest powstawanie blaszek miażdżycowych, które stopniowo zmniejszają przepustowość tętnic i mogą doprowadzić do ich całkowitego zatkania. Blaszki miażdżycowe tworzą się z powodu wielu czynników. Do najważniejszych zalicza się: palenie tytoniu, wysokie stężenie cholesterolu we krwi, cukrzyca i stany przedcukrzycowe, otyłość, nadciśnienie tętnicze, nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej.

Inne przyczyny dławicy piersiowej:

  • skurcz tętnicy wieńcowej;
  • zator tętnicy wieńcowej;
  • zapalenie tętnic wieńcowych;
  • zmiany w tętnicach wieńcowych w przebiegu zaburzeń metabolizmu;
  • wady anatomiczne naczyń wieńcowych;
  • uraz tętnicy wieńcowej;
  • zmniejszona podaż tlenu w stosunku do zapotrzebowania np. przy zatruciu tlenkiem węgla, niewyrównanej czynności tarczycy;
  • rozwarstwienie aorty.

Warto wiedzieć

Ból w klatce piersiowej podczas ćwiczeń

Gdy człowiek odpoczywa i jego serce pracuje w warunkach normalnych, ilość krwi dopływająca tętnicami wieńcowymi zapewnia odpowiednią ilość tlenu, jaką potrzebuje ten mięsień do wykonania pracy. Natomiast, gdy człowiek ćwiczy lub podejmuje inny wysiłek fizyczny, zapotrzebowanie serca na tlen wzrasta, ale krew w wyniku zwężeń w naczyniach wieńcowych nie dostarcza większej ilości tlenu. Serce nie dostaje takiej ilości tlenu, jakiej potrzebuje, pojawia się deficyt, który objawia się bólem o charakterze ucisku, czyli właśnie dławicą piersiową.

Dławica piersiowa: objawy

Dławicę piersiową dzieli się na stabilną i niestabilną. O tym, jakie objawy będę występować i jak duże będzie ich nasilenie, decyduje stopień zwężenia tętnicy: przy małym zwężeniu objawy mogą nie pojawiać się w ogóle lub występować tylko przy wysiłku fizycznym (dławica piersiowa stabilna), przy dużym zwężeniu ból jest długotrwały, silny, niezwiązany z wysiłkiem fizycznym (dławica niestabilna).

Stabilna dławica piersiowa oznacza, że niedobór tlenu w stosunku do zapotrzebowania występuje w mięśniu sercowym w okresie wzmożonej pracy, czyli podczas wysiłku fizycznego lub emocjonalnego wzburzenia. Dławica piersiowa stabilna objawia się przede wszystkim bólami w klatce piersiowej podczas wysiłku i w sytuacjach stresowych, a bóle te ustępują w ciągu kilku minut po zaprzestaniu wysiłku lub po zażyciu nitrogliceryny. 

Niestabilna dławica piersiowa (zwana potocznie stanem przedzawałowym) charakteryzuje się długotrwałym, silnym, bólem pojawiającym się w spoczynku, niezależnie od wysiłku fizycznego i w nocy. Tych sygnałów nie wolno lekceważyć, bo mogą wskazywać na zagrożenie zawałem serca.

Ból przy dławicy ma charakter tępy, rozpierający, rozrywający, ściskający, duszący, palący, rwący. Zlokalizowany jest za mostkiem lub po lewej stronie klatki piersiowej. Bóle ten może promieniować do lewego barku, ramienia, łokcia, dłoni, gardła, szczęki lub pleców. Zamiast bólu można również odczuwać duszność, uczucie ciężaru na klatce piersiowej.

Dławica piersiowa: badania

U każdej osoby z bólami w klatce piersiowej należy wykonać badanie EKG. U osób z nietypowymi dolegliwościami wykonuje się dodatkowo test wysiłkowy. Natomiast nasilone objawy mogą być wskazaniem do koronografii.

W szczególnych przypadkach można także wykonać badanie SPECT lub wysiłkowe badanie ECHO serca.

U każdego pacjenta należy również zbadać poziom cukru, cholesterolu, ciśnienie tętnicze krwi.

Dławica piersiowa: leczenie

Dławicę piersiową trzeba leczyć. Jest ona bowiem objawem choroby niedokrwiennej serca. Lekceważenie dławicy prowadzi do dalszego rozwoju miażdżycy tętnic, a to skutkować może nie tylko obniżeniem komfortu życia, ale również zawałem serca, który w wielu przypadkach kończy się śmiercią. 

Podstawą leczenia dławicy piersiowej stabilnej jest farmakoterapia. Chorzy muszą także zmienić swoje przyzwyczajenia, lepiej się odżywiać, więcej ćwiczyć, dbać o zdrowie, wykonywać badania kontrolne. Ważne jest bowiem nie tylko ograniczanie przykrych objawów, ale również zapobieganie dalszemu rozwojowi choroby i postępowi miażdżycy. Bezwzględnie należy zaprzestać palenia papierosów. Trzeba leczyć współistniejące choroby takie jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, podwyższony cholesterol i inne.

W przypadku dławicy piersiowej niestabilnej konieczne może być leczenie zabiegowe: angioplastyka, bajpasy, przeszczep serca.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.