Deska klozetowa sprawdzi kondycję serca. Uratuje miliony ludzi

25.03.2019 13:44
Deska klozetowa rozpozna niewydolność serca
fot. Shutterstock

Wyobraź sobie, że korzystasz z toalety, a po chwili sedes ostrzega Cię przed rozwojem niewydolności serca. Brzmi kosmicznie? Już nie! Naukowcy właśnie zaprojektowali deskę klozetową ratującą życie.

Czy sedes może dołączyć do domowych gadżetów diagnostycznych, takich jak termometr, glukometr czy ciśnieniomierz? Zdaniem naukowców tak. Wyposażony w specjalne czujki sprawdzi funkcjonowanie organizmu, dzięki czemu przyczyni się do wykrycia niewydolności serca.

Domowa diagnostyka

Naukowcy z Rochester Institute of Technology w Nowym Jorku zaprojektowali deskę klozetową z czujkami do mierzenia tętna, ciśnienia krwi oraz poziomu tlenu w nogach. Nogi mają być dobrym miejscem do przeprowadzenia tego typu monitoringu, ponieważ aorta – największa tętnica ciała – kończy się w udzie.

Gadżet minimalizuje ryzyko wystąpienia błędów w pomiarach, a dzięki wykorzystaniu potencjału przedmiotu codziennego użytku, ma szansę w pełni spełnić swoją funkcję.

Koszt urządzenia jest wysoki, wynosi ok. 1,5 tys. funtów, ale naukowcy przekonują, że deska realnie przyczyni się do obniżenia kosztów społecznych związanych z hospitalizacją osób z niewydolnością serca. Monitorowanie pacjentów z grupy ryzyka może uratować życie milionów ludzi.

Niewydolność serca – objawy

Niewydolność serca to stan, w którym do poszczególnych narządów ciała dociera zbyt mało tlenu lub gdy w organach gromadzi się zbyt dużo krwi. Przeważnie rozwija się po zawale serca, ale może także pojawić się w wyniku niewyrównanego nadciśnienia tętniczego, wad zastawki serca oraz kardiomiopatii. Wśród innych przyczyn wymienia się także zapalenie mięśnia sercowego, cukrzycę oraz przewlekłe choroby płuc.

Niewydolność serca dzieli się na:

  • ostrą niewydolność serca,
  • przewlekłą niewydolność serca,
  • zastoinową niewydolność serca.

Objawy niewydolności serca to m.in.:

  • duszność,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • obrzęki wokół kostek u nóg,
  • kaszel nocny,
  • utrata apetytu,
  • zawroty głowy.

Schorzenie powoduje wzrost ryzyka niewydolności wątroby i nerek. Zwykle ma charakter postępujący, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do konieczności przeszczepienia serca. Szacuje się, że w grupie wiekowej 70–80 lat problem może dotyczyć nawet co piątej osoby.

Źródło: dailymail.co.uk, mp.pl