Zamknij

Czym zajmuje się flebolog i kiedy warto go odwiedzić? [LISTA DOLEGLIWOŚCI]

19.11.2021 13:54
Kiedy warto odwiedzić flebologa?
fot. Shutterstock

Niezdrowy, siedzący tryb życia, używki i stres to przyczyna rosnącej ilości schorzeń żył. Cierpi na nie coraz więcej osób w różnym wieku, również młodzi ludzie. Flebologa warto odwiedzić od razu gdy zauważymy pierwsze objawy świadczące o rozwoju chorób żył. Jakie dolegliwości są wskazaniem do wizyty i czym dokładnie zajmuje się flebolog?

 1. Czym zajmuje się flebolog?
 2. Flebolog a chirurg naczyniowy: różnice
 3. Kiedy iść do flebologa? Lista dolegliwości

Choroby żył to powszechny problem – dotykają co piątą osobę po 40 roku życia. Pacjenci często zgłaszają się do lekarza ze względu na nieestetyczny wygląd żylaków i utrudnienia w normalnym funkcjonowaniu. Główne przyczyny powstawania żylaków to czynniki genetyczne, ciąża, przyjmowanie środków antykoncepcyjnych, brak ruchu, stosowanie używek i otyłość.
Nieleczone żylaki prowadzą do poważnych powikłań, które stanowią zagrożenie dla zdrowia (zakrzepowe zapalenie żylaków, zapalenia skóry, owrzodzenia żylne, krwawienia, a nawet zator płucny). Zaburzenia te dotyczą osób w sile wiek. Ból związany z chorobami żył wiążą się z bólem, dyskomfortem i częstymi skurczami, co utrudnia codzienną aktywność. Diagnozowaniem i leczeniem chorób żył zajmuje się flebologia. Nazwa tej dziedziny medycznej wywodzi się z greckich słów phlebos („żyła”) oraz logos („nauka”).

Czym zajmuje się flebolog?

Flebolog to lekarz zajmujący się chorobami żył. Pacjenci trafiają do flebologa zwykle po wizycie u lekarza internisty. Flebolog diagnozuje chorobę na podstawie wywiadu z pacjentem oraz USG Dopplera, czyli badania obrazowego żył i tętnic. W leceniu wykorzystuje się mało inwazyjne lub całkowicie bezinwazyjne metody. U flebologa wykonamy laseroterapię, echoterapię, ultradźwięki oraz drenaż limfatyczny. Wśród chorób, które leczy flebolog, wymieniamy żylaki, miażdżycę, hemoroidy, a także zakrzepicę żył głębokich.

Flebolog a chirurg naczyniowy: różnice

Flebolog to lekarz, do którego warto się zgłosić po zaobserwowaniu pierwszych objawów chorób żył. Lekarz potrafi wykryć zmiany już we wczesnym stadium schorzenia, co zwiększa szanse na skuteczne leczenie. Flebolog zajmuje się czymś innym niż chirurg naczyniowy. Flebologia to diagnozowanie i leczenie chorób żylnych na początkowym etapie, w jak najmniej inwazyjny sposób. Zadaniem chirurga naczyniowego jest leczenie operacyjne pacjenta, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium. Chirurg naczyniowy odpowiada przede wszystkim za choroby o ostrym, przewlekłym przebiegu. Przeprowadza zabiegi, takie jak angioplastyka balonowa, usuwanie zrostów, wszczepienie stentu, rekonstrukcja lub udrażnianie tętnic.

Kiedy iść do flebologa? Lista dolegliwości

Wczesna konsultacja u flebologa to najlepszy sposób, by uchronić się przed groźnymi powikłaniami chorób żylnych. Jakie objawy powinny nas skłonić do wizyty u flebologa?

 • ból i ociężałość nóg
 • obrzęki
 • uczucie zmęczenia i rozpierania w dolnych kończynach
 • częste drętwienie nóg
 • uczucie ciężkości w nogach
 • zasinienie lub zaczerwienienie skóry
 • mrowienie
 • gorączka
 • utrata czucia w kończynach
 • bóle mięśniowe nasilające się w nocy
 • duszności
 • zaburzenia równowagi
 • zmieniony kolor skóry na nogach

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

źródło: abc-zylakow.pl, drpaluch.pl