Zamknij

Czy prawidłowe wysokie ciśnienie tętnicze może być niebezpieczne?

04.10.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 17:27

Wysokie prawidłowe ciśnienie to powód do niepokoju i sygnał, że należy zacząć się leczyć. Amerykańscy lekarze postulują, aby zmienić normy nadciśnienia, bo górna granica prawidłowego ciśnienia wcale nie jest "prawidłowa". Dlaczego?

Podwyższone prawidłowe ciśnienie
fot. Shutterstock

Prawidłowe, ale podwyższone ciśnienie powinno być powodem niepokoju - uważają amerykańscy lekarze i postulują, aby zmienić definicję nadciśnienia. Ich zdaniem od poziomu 120/70 mm Hg każdy wzrost ciśnienia skurczowego o 10 milimetrów słupka rtęci podwaja ryzyko wystąpienia zagrażających życiu stanów, np. udaru.

Obecnie w Europie uznaje się, że optymalne wartości ciśnienia to poniżej 120 mmHg skurczowego i poniżej 80 mmHg rozkurczowego, a z nadciśnieniem mamy do czynienia, kiedy skurczowe ciśnienie tętnicze osiąga wartość powyżej 140 mmHg i/lub rozkurczowe - powyżej 90 mm/Hg. To co pomiędzy tymi wartościami to tzw. prawidłowe wysokie ciśnienie tętnicze.

Amerykanie nie zgadzają się z tą definicję - ich zdaniem "prawidłowe wysokie ciśnienie" wcale nie jest prawidłowe i postulują ustalenie nowych norm, zgodnych z poniższą propozycją:

  • podwyższone ciśnienie tętnicze to wartości w przedziale 120–129/<80 mm Hg,
  • nadciśnienie 1. stopnia: 130–139/80–89 mm Hg,
  • nadciśnienie 2. stopnia: równe lub wyższe niż 140/90 mm Hg.

Te propozycje to efekt przejrzenia ponad 900 prac medycznych. Wynika z nich jednoznacznie, że podwyższone ciśnienie, a zatem powyżej optymalnej wartości 120/80 mmHG, to czynnik, który może sprzyjać rozwojowi miażdżycy, zawałom serca czy udarom, a także - jak wykazało najnowsze badanie - demencji w wieku starszym.

Dlaczego podwyższone ciśnienie jest groźne?

Podwyższone ciśnienie jest groźne dla zdrowia. Początkowo nie widać żadnych wyraźnych objawów, więc czujemy się zdrowi. Jednak w organizmie toczy się proces niszczenia ścian naczyń krwionośnych. Jak do tego dochodzi?

Serce pompuje krew do tętnic. Wpompowywana w taki sposób krew wywiera nacisk na ściany tętnic, czyli wywiera na nie ciśnienie. Waha się ono pomiędzy wartością maksymalną – gdy serce kurczy się, wyrzucając porcję krwi do naczyń krwionośnych (ciśnienie skurczowe) i minimalną – gdy serce rozkurcza się (ciśnienie rozkurczowe). Jeśli ciśnienie jest zbyt wysokie, niszczy ściany naczyń krwionośnych. Gdy chory ma nieleczone podwyższone ciśnienie przez cały czas, proces niszczenia naczyń przybiera na sile.

Ważne

Należy regularnie mierzyć ciśnienie. Szacuje się, że nawet 1/3 osób dorosłych w Polsce choruje na nadciśnienie tętnicze, a aż 3 miliony z nich nic o niej nie wie.