Zamknij

Czy można mieć zawał serca i nie wiedzieć o tym?

08.06.2021
Aktualizacja: 08.10.2021 08:30

Czy zawał serca może być bezobjawy? Raczej nie, ale może dawać nietypowe objawy, które łatwo pomylić np. z dolegliwościami gastrycznymi. Dowiedz się, jakie objawy mogą sugerować przechodzony zawał.

Przechodzony zawał serca - czy da się go rozpoznać?
fot. Shutterstock

Zawał serca to bardzo groźna choroba, która może prowadzić do śmierci. Szacuje się, że co trzecia osoba z zawałem serca, która na czas nie otrzyma pomocy, umiera.

Charakterystycznymi objawami zawału są ból, pieczenie lub ucisk za mostkiem. Mogą im towarzyszyć też inne objawy, np. ból brzucha z nudnościami lub wymiotami, duszność, zawroty głowy, obfite poty, ból w żuchwie, szyi, plecach, ręce lub barku, lęk przed zbliżającą się śmiercią, a nawet utrata przytomności czy zasłabnięcie. Jednak nie zawsze te objawy się pojawiają lub pojawiają się tylko niektóre z nich, np. osłabienie, zmęczenie, problemy z równowagą, zgaga, i są brane za objawy innych chorób lub po prostu ignorowane. Lekarze nazywają ten stan cichym lub niemym zawałem serca. Inna nazwa to przechodzony zawał serca.

Objawy tej choroby mogą być inne, ale konsekwencje są równie dotkliwe, co przy normalnym zawale serca. Przechodzony zawał najczęściej pojawia się u osób starszych, a także u osób, które cierpią na choroby przewlekłe, na przykład cukrzycę. I właśnie to im przypisywane są występujące, niespecyficzne objawy zawału.

Przechodzony zawał jest bardzo groźnym stanem, bo prowadzi do bardzo poważnych dla zdrowia powikłań, np. nieodwracalnego uszkodzenia serca. Im wcześniej zostanie wykryty i im szybciej zostanie wdrożone odpowiednie leczenie, tym większa szansa na powrót do zdrowia.

Dlatego nie ignoruj niepokojących objawów, takich jak:

Mogą one świadczyć o zawale. Jeśli się pojawią, skontaktuj się jak najszybciej z lekarzem lub wezwij karetkę pogotowia, zwłaszcza jeśli jesteś w grupie ryzyka sercowo-naczyniowego.

Z lekarzem trzeba się też skontaktować, jeśli zauważymy, że od jakiegoś czasu szybciej się męczymy, mamy niską tolerancję wysiłku, pojawiają się duszności. Te dolegliwości mogą również świadczyć o przechodzonym zawale. Nasze podejrzenia może zweryfikować kardiolog, więc warto się z nim jak najszybciej umówić na wizytę. Pamiętaj, przechodzony zawał zawsze pozostawia po sobie ślad – bliznę na sercu, którą jest rozpoznawana podczas badania EKG przez lekarza (w obszarze mięśnia sercowego, w którym dokonał się zawał, nie ma tkanki przewodzącej potencjały, czyli żywych kardiomiocytów, lecz wytwarza się blizna, którą w EKG uwidaczniają tzw. patologiczne załamki Q).

Szczególną ostrożność powinni zachować 40- i 50-latkowie mający problemy sercowo-naczyniowe lub mający nadwagę, wysokie ciśnienie, cukrzycę lub palący papierosy, a także osoby, w których rodzinie występowały przypadki zawałów.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl/PAP