Zamknij

Czy bruzda na uchu może być objawem chorób sercowo-naczyniowych?

11.11.2021
Aktualizacja: 11.11.2021 11:12

Co mają wspólnego ze sobą Steven Spielberg, Mel Gibson i George Bush? Odpowiedź jest prosta: ukośną bruzdę na małżowinie usznej i problemy z układem sercowo-naczyniowym.

Bruzda na uchu objawem chorób serca i krążenia
fot. Shutterstock

Objaw Franka – co to?

Ukośna głęboka zmarszczka, a właściwie bruzda na małżowinie usznej (z ang. diagonal earlobe crease – przekątna kryza płatka usznego, lub earlobe  crease – bruzda  płatka  usznego) może sugerować problemy z sercem i układem krążenia. Potocznie ten objaw nazywany jest objawem Franka lub znakiem Franka, a nazwa pochodzi od nazwiska dr. Sandersa Franka, który w latach 70. XX w., jako pierwszy zauważył korelację pomiędzy obecnością bruzdy płatka usznego a występowaniem miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca.

Czy bruzda na uchu może być objawem chorób serca?

Jego obserwacje potwierdziło wiele badań. Największe zostało przeprowadzone w Danii i objęło grupę ponad 10 tys. osób. W tym badaniu wykazano zależność  między obecnością  bruzdy  usznej  a  obecnością choroby niedokrwiennej serca w różnych stadiach. W metaanalizie badań oceniających opisywane zjawisko (opublikowanych do 2013 r.) czułość objawu Franka określono 60-70 proc., a w badaniach autopsyjnych (przeprowadzonych przez US National Library of Medicine National Institutes of Health) wykazano częstsze występowanie bruzdy u osób z nagłym zgonem sercowym, chorobą niedokrwienną serca i tętniakiem aorty.

Co ciekawe, wykazano również, ze bruzda pojawia się wraz z wiekiem – głównie u osób dorosłych po 40. roku życia. Nie jest ona natomiast widoczna u dzieci i młodzieży. Poza tym w początkowym stadium pojawianie się bruzdy może mieć związek z porą doby: objaw może być obecny po nocnym odpoczynku i zanikać w ciągu dnia.

Mam bruzdę na uchu – co dalej?

Objaw Franka należy do objawów o nieznanej etiologii i dlatego przez niektórych badaczy uważany jest on za nieistotny. Wskazują oni, że objawy, takie jak zmarszczki mimiczne, łysienie androgenowe, depozyty cholesterolowe w okolicy oczu, siwe włosy czy właśnie bruzda na uchu, są oznakami starzenia się organizmu, co samo w sobie zwiększa ryzyko pojawienia się chorób sercowo-naczyniowych. Inni natomiast podkreślają, że właśnie z tego powodu objaw, znak Franka – w zestawieniu z innymi parametrami, takimi jak ciśnienie tętnicze, obwód brzucha, stężeniem cukru i frakcji cholesterolu – może być wykorzystywany ocenie ryzyka sercowo-naczyniowego, a jego pojawienie się powinno być  impulsem do wdrożenia szerszej diagnostyki oraz zmian w stylu życia, które radykalnie obniżą ryzyko chorób serca oraz układu krążenia.

Ważne!

Jeśli zauważyłeś ten objaw na swoim uchu, nie wpadaj w panikę, tylko umów się na wizytę do kardiologa. Przyjrzyj się też swojemu stylowi życia. Pamiętaj, że serce lubi aktywność fizyczną, dietę opartą na warzywach, owocach oraz naturalnych tłuszczach, nie znosi natomiast papierosów, siedzącego trybu życia, czy diety obfitującej w produkty pochodzenia zwierzęcego.

To ważne, bo choroby serca od lat są jedną z głównych przyczyn śmierci nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.  

Źródło:

  • "Przez ucho do serca pacjenta. Objaw Franka jako czynnik ryzyka choroby naczyń", Krzysztof Pabisiak, Mariusz Bodnar, Pediatria Medycyna Rodzinna 2017, 13 (4), p. 572–57
  • "Visible age-related signs and risk of ischemic heart disease in the general population: a prospective cohort study", Mette Christoffersen, R. Frikke-Schmidt, P. Schnohr et al, Circulation 2014;
  • "Ear  lobe  crease  as  a marker of coronary artery disease: a meta-analysis", E. Lucenteforte, M. Romoli, G. Zagli  et al., Int J Cardiol 2014; 175: 171–175
  • "Diagonal earlobe creases  and  fatal cardiovascular  disease:  a  necropsy  study", N. Kirkham, T. Murrells, D.H. Melcher DH et al., Br Heart J 1989.