Zamknij

Co to jest śmierć kliniczna? Przeżycie, skutki zdrowotne

21.10.2022
Aktualizacja: 21.10.2022 14:55

Śmierć kliniczna to "śmierć serca", a nie mózgu. U osób w stanie śmierci klinicznej stwierdza się zatrzymanie akcji serca, krążenia krwi i oddychania, jednak mózg wciąż pracuje. Zdarza się sytuacje "powrotów" ze śmierci klinicznej, gdy skuteczna resuscytacja powoduje przywrócenie funkcji życiowych. 

Śmierć kliniczna
fot. Śhutterstock

Śmierć kliniczna to termin medyczny określający zatrzymanie krążenia krwi, akcji serca i oddychania - to dwa niezbędne kryteria, których używa się do stwierdzenia śmierci klinicznej. Śmierć kliniczna od śmierci biologicznej różni się nieprzerwanym występowaniem aktywności mózgu, możliwej do stwierdzenia za pomocą badania elektroencefalograficznego (EEG). W niektórych sytuacjach u pacjenta znajdującego się w stanie śmierci klinicznej mogą zostać przywrócone oznaki życia - akcja serca, krążenie, oddychanie.

Niektórzy mówią o śmierci klinicznej, używając terminu "tymczasowa śmierć", ponieważ stwierdzenie śmierci klinicznej nie przesądza jeszcze o losie człowieka, wciąż są podejmowane działania resuscytacyjne, którą mogą skutkować przywróceniu funkcji życiowych.

Przed opracowaniem resuscytacji krążeniowo-oddechowej (CPR), defibrylacji, wstrzykiwania epinefryny i innych metod leczenia w XX wieku, brak krążenia krwi (i funkcji życiowych związanych z krążeniem krwi) był uważany za oficjalną definicję śmierci. Jednak wraz z pojawieniem się tych metod pierwszej pomocy zatrzymanie krążenia zaczęło być nazywane śmiercią kliniczną, a nie po prostu śmiercią, by odzwierciedlić możliwość resuscytacji po zatrzymaniu.

Śmierć kliniczna - przeżycie i skutki zdrowotne

Uważa się, że przywrócenie oznak życia poprzez reanimację jest możliwe jedynie przez pierwsze 4 minuty od wystąpienia śmierci klinicznej. Dłuższa przerwa w dostawie tlenu do mózgu (komórek układu nerwowego) kończy się częściowym lub całkowitym zanikiem funkcji kory mózgowej.

Im dłużej wstrzymane jest krążenie krwi, tym większe ryzyko niedotlenienia organów i zaburzenie ich funkcji. Przywrócenie oddychania i krążenia po dłuższym czasie może prowadzić do trwałego (nieuleczalnego) stanu wegetatywnego.

Należy wiedzieć, że "powrót ze śmierci klinicznej", jak mówi się o przywróceniu funkcji życiowych u niektórych pacjentów, wcale nie oznacza powrotu do zdrowia.