Zamknij

Choroby serca są widoczne w oczach. Na co zwrócić uwagę?

27.07.2022
Aktualizacja: 27.07.2022 14:35

Choroby serca, cukrzyca, problemy metaboliczne... Te choroby są widoczne w naszych oczach. Dowiedz się, jakie symptomy związane z oczami powinny nas zaalarmować. 

Choroby serca widać w oczach
fot. Shutterstock

Oczy są podobno oknami duszy, ale można powiedzieć, że są też wyznacznikiem zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Tak więc okulista, badając dno oka, może jako pierwszy wykryć problemy z sercem czy naczyniami krwionośnymi na tle naczyniowym, miażdżycowym czy zakrzepowo-zatorowym. Chore serce lub naczynia nie są w stanie skutecznie pompować krwi do tkanek oraz różnych narządów, w tym oczu. Jakie zmiany w oczach mogą świadczyć o tym, że coś niepokojącego dzieje się z sercem i układem krążenia?

Zaburzenia widzenia

Zaburzenia widzenia mogą być objawem retinopatii nadciśnieniowej. Choroba ta jest powikłaniem nadciśnienia tętniczego. Podwyższone ciśnienie uszkadza naczynia siatkówki oka. Badając dno oka, okulista może nie tylko stwierdzić nadciśnienie tętnicze, ale może również ocenić stopień zaawansowania choroby (wyróżnia się cztery stopnie retinopatii nadciśnieniowej). Co istotne w początkowej fazie choroby nie daje ona żadnych objawów, dopiero w bardziej zaawansowanych stadiach mogą pojawić się zaburzenia widzenia. Niestety, gdy choroba ta już się rozwinie, niewiele można zrobić, by ją cofnąć.

Zniekształcone lub utracone widzenie w wyniku udaru

Udar może uszkodzić część mózgu, która przetwarza to, co widzimy. Rezultat może prowadzić do problemów z percepcją wzrokową, takich jak zmniejszone widzenie peryferyjne (boczne), podwójne widzenie, a nawet ślepota.

Przejściowa lub stała utrata wzroku

Siatkówka jest bardzo wrażliwą strukturą, podatną na uszkodzenia. Zmiany naczyniowe w siatkówce mogą być wynikiem nie tylko nadciśnienia tętniczego, ale również rozwijającej się w naczyniach miażdżycy, hipercholesterolemii, a także choroby zakrzepowo-zatorowej. W wyniku nagłego i krótkotrwałego zwężenia naczyń krwionośnych (np. podczas przejściowego ataku niedokrwiennego, TIA) może dojść do przejściowej utraty wzroku. Jeśli zator nie zostanie przepchany w szybkim czasie (w ciągu około 20 minut), może dojść do stałej utraty wzroku.

Złogi cholesterolu w okolicach oczu

Jeśli poziom cholesterolu jest zbyt wysoki, mogą pojawić się złogi cholesterolu wokół oczu (tzw. żółtaki). Mają one postać żółtawych grudek, które zazwyczaj tworzą się na dolnej lub górnej powiece, a także w kącikach oczu.

Męty w polu widzenia, ból w oku

W wyniku zablokowania przepływu krwi do tętnic w siatkówce (z powodu zatoru, który jest albo nagromadzeniem cholesterolu, albo zakrzepu krwi) dochodzi do niedrożności tętnicy siatkówkowej. Mogą wtedy pojawić się męty w polu widzenia oraz ból i wysokie ciśnienie w oku. Może również wystąpić utrata wzroku. W takiej sytuacji trzeba jak najszybciej skontaktować się z okulistą.

Leczenie chorób sercowo-naczyniowych jest trudniejsze niż zapobieganie im, dlatego warto regularnie badać się. Jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek niepokojące zmiany, np. ból oka, zmiany pola widzenia, pogorszenie widzenia, trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Świat Lekarza/ kadrmaseyecare.com/