Zamknij

Objawy chorób serca łatwo zlekceważyć. Na co zwrócić uwagę?

02.05.2019
Aktualizacja: 19.02.2021 07:58

Objawy chorób serca mogą być bardzo subtelne, dlatego wiele osób je lekceważy. Ciągłe zmęczenie, duszność w czasie spaceru lub wchodzenia po schodach, zawroty głowy, czy chrapanie, to objawy chorób serca, które zwykle traktuje się jako konsekwencję codziennej aktywności lub braku formy. Tymczasem lekceważone objawy mogą narastać i prowadzić do poważnych problemów z układem krążenia.

Objawy chorób serca
fot. Shutterstock

Choroby serca mogą objawiać się niewinnie, na przykład zmęczeniem czy uczuciem duszności. Jednak zwykle w miarę upływu czasu objawy nasilają się, są mocne i utrudniają normalne funkcjonowanie. Ważne zatem, by rozpoznać je odpowiednio wcześnie i poddać się diagnostyce. Wczesne rozpoznanie choroby serca może nie tylko ułatwić leczenie, ale również uratować życie. 

Objawy chorób serca

Objawy chorego serca są często bagatelizowane przez chorych, choć bywają bardzo charakterystyczne. Jeśli wystąpią wymienione niżej objawy, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza, ponieważ najlepiej leczy się choroby w ich początkowym stadium. Aby wykryć dyskretne objawy choroby serca należy poddać się badaniu ciśnienia tętniczego krwi, EKG, badaniu cukru i gospodarki lipidowej.

KOŁATANIE SERCA: palpitacje, czyli kołatanie, to uczucie nieprawidłowej pracy serca: przyśpieszonej, mocnej lub spowolnionej i nieregularnej. W stanach chorobowych kołatanie serca spowodowane jest przyspieszeniem pracy serca, arytmią, wadą zastawek serca, nadciśnieniem tętniczym, nadczynnością tarczycy, infekcją. 

BÓL W KLATCE PIERSIOWEJ: to jeden z częstszych i bardziej charakterystycznych objawów chorób serca i układu krążenia: choroba niedokrwienna serca, zator tętnicy płucnej, tętniak rozwarstwiający aorty. Bóle pojawiające się podczas wysiłku (nawet szybkiego spaceru) mogą wskazywać na chorobę niedokrwienną serca. Ból pojawiający się nagle, ostry, narastający może być objawem zawału serca.

ZMĘCZENIE: ciągłe zmęczenie i łatwe męczenie się może być objawem chorób układu krążenia i niewydolności serca. Może być skutkiem nadmiernego obniżenia ciśnienia tętniczego, a także objawem ubocznym leków stosowanych przez kardiologów (betablokery, diuretyki).

DUSZNOŚĆ: jest jednym z objawów chorób układu krążenia, w tym niewydolności serca, dławicy piersiowej. Duszności towarzyszy zazwyczaj przyśpieszenie i spłycenie oddechu.

tak paniki czy atak serca?

Objawy ataku paniki i ataku serca są bardzo podobne, co może utrudniać ich odróżnienie. Sprawę komplikuje fakt, że atak serca może wywołać panikę, choć w odwrotnym kierunku nie zachodzi taka relacja.

OMDLENIA: do omdleń dochodzi w przebiegu wielu chorób, w tym także chorób układu krążenia, które są przyczyną nagłego spadku ciśnienia tętniczego krwi będącego wynikiem zaburzeń rytmu, osłabienia pracy serca (choroba niedokrwienna serca, bloki serca) zmniejszenia przepływu przez zwężone zastawki serca lub tętnice szyjne. Omdlenie powodowane nieprawidłową pracą serca skutkującą zmniejszeniem przepływu krwi przez mózg, charakteryzuje się szybkim i całkowitym powrotem świadomości.

OBRZĘKI: powodowane nieprawidłową pracą serca są zlokalizowane w dolnych częściach ciała: wokół kostek i na podudziach, u osób leżących w okolicy krzyża. Nasilają się wieczorem, w czasie chodzenia i siedzenia, zmniejszają się po leżeniu, a najmniejsze są rano. Obrzęki sercowe są „ciastowate” tzn. po silnym naciśnięciu palcem pozostaje dołek, który powoli znika.

ZAWROTY GŁOWY: powodowane są zaburzeniami w obrębie ucha, narządu równowagi i w mózgu. Powstają także w wyniku zaburzeń krążenia powodowanych nieprawidłową pracą serca (arytmie, bloki, niewydolność serca), obniżenia ciśnienia tętniczego krwi (w przebiegu wielu chorób, po lekach), utrudnienia przepływu w tętnicach prowadzących krew do mózgu (miażdżyca, zatory). 

CHRAPANIE I BEZDECH SENNY: bezdech senny prowadzi do rozwoju nadciśnienia tętniczego, chrapanie jest natomiast jednym z objawów bezdechu sennego. Jest to zatem ważna informacja dla kardiologa. W zaawansowanych przypadkach obturacyjny bezdech senny może prowadzić do wystąpienia arytmii serca.

Zobacz: Bezdech senny dotyczy dzieci i dorosłych. Jak sobie z nim radzić?

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: zdrowie.pap.pl; kardioserwis.pl