Ile lat ma Twoje serce? Lekarze zachęcają do testu ryzyka zawału i udaru

Monika Piorun
04.09.2018
Aktualizacja: 19.03.2019 09:37
Ile lat ma Twoje serce? Lekarze zachęcają do testu ryzyka zawału i udaru
fot. Shutterstock

Wiek naszego serca wcale nie musi odpowiadać metryce. Ustalenie tego, ile lat rzeczywiście ma ten mięsień, pozwala jednak skutecznie ocenić ryzyko zawału i nowotworu, wykluczając prawdopodobieństwo ich wystąpienia nawet o 80 proc. Można to zrobić za pomocą prostego testu online, do wykonania którego zachęca brytyjska służba zdrowia (National Health Service).

Twoje serce może być starsze od Ciebie!

Jeśli mamy mniej niż 75 lat i odpowiednio wcześnie dowiedzielibyśmy się, że grozi nam zawał lub udar, to w 80 proc. moglibyśmy temu zapobiec – głównie poprzez zmianę niezdrowych przyzwyczajeń i podjęcie właściwego leczenia (wzmacniającego kondycję naszego serca). Zaskoczeni? 

Choć takie rozwiązanie wydaje się banalnie proste, to jednak nadal aż czterech na pięciu dorosłych zagrożonych jest przedwczesną śmiercią z powodu nieodpowiedniego stylu życia, niezdrowej diety, nadciśnienia, otyłości, braku aktywności fizycznej i nałogów.

National Health Service, czyli odpowiednik naszej służby zdrowia, postanowił zmienić te niechlubne statystki. Zdaniem lekarzy najbardziej odpowiednią rekomendacją dla ludzi powyżej 30. roku życia jest... prosty test online, który pozwala określić rzeczywisty wiek naszego serca.

Test składa się z 16 pytań. Odpowiedź na nie pełni kluczową funkcję w ustaleniu, czy grozi nam zawał lub udar. Rzeczywisty wiek naszego serca może bowiem znacząco różnić się od naszej metryki – zwłaszcza jeśli palimy, nie stronimy od alkoholu, nie dbamy o wagę, spożywamy dużo tłuszczów nasyconych, a za mało błonnika oraz warzyw i owoców, a na dodatek nie jesteśmy aktywni fizycznie.

Wiek serca nie musi odpowiadać metryce. To, ile lat ma Twoje serce, zależy od stanu zdrowia i stylu życia, który prowadzisz.

78 proc. ludzi ma starsze serce, niż wskazuje ich metryka

Rekomendowany przez brytyjskie National Health Service test online wykonało już ponad 2 mln internautów. Co ciekawe:

  • wiek serca aż 78 proc. z nich był wyższy, niż wskazuje ich metryka, co naraża ich na ryzyko przedwczesnej śmierci, 
  • 34 proc. osób miało serce o 5 lat starsze w stosunku do ich rzeczywistego wieku,
  • wynik 14 proc. uczestników badania był aż o 10 lat wyższy od ich prawdziwej liczby lat.

Według doktora Matta Kearneya z NHS England test pozwalający określić wiek naszego serca „ma potencjał, by pomóc milionom ludzi”. Tylko w Wielkiej Brytanii każdego roku ponad 84 tys. osób umiera z powodu ataku serca lub udaru mózgu. Wykonanie testu ustalającego, ile lat ma moje serce, rekomenduje British Heart Foundation i The Stroke Association. Eksperci przekonują, że około 6 mln Brytyjczyków nie jest zdiagnozowanych i nie leczy się z powodu zbyt wysokiego ciśnienia krwi lub migotania przedsionków – zaliczanych do jednych z najważniejszych czynników ryzyka udaru.

Twoje serce jest starsze niż Ty? Jak je „odmłodzić”?

Zmiana stylu życia i rezygnacja z niezdrowych przyzwyczajeń jest najlepszym sposobem na to, by ograniczyć rzeczywisty wiek naszego serca. Nadal niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że:

  • Dzięki rzuceniu palenia już po roku ryzyko chorób serca jest aż połowę niższe niż u nałogowego palacza.
  • Co najmniej 150 min ćwiczeń aerobowych (jazdy na rowerze lub szybkiego marszu) tygodniowo wystarczy, by znacząco ograniczyć ryzyko chorób serca i udaru mózgu.
  • Zbawienny wpływ na serce może mieć nawet zmiana diety i zwiększenie ilości spożywanych warzyw i owoców (z trzech do więcej niż pięciu porcji dziennie).

PrzeczytajDEKALOG zdrowego serca. 10 przykazań, które pozwolą Ci uniknąć chorób serca

Zobacz także

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: BBC/NHS

_______

zdrowie.radiozet.pl/π