Zamknij

Choroby serca i naczyń nie lubią upałów. Skwar może być groźny

13.06.2019
Aktualizacja: 18.06.2021 09:15

Z roku na rok w Polsce lato jest coraz gorętsze. Przybywa ciepłych dni i dni wyjątkowo upalnych, a także tropikalnych nocy, które jeszcze niedawno nie były zupełnie kojarzone z krajem nad Wisłą. Upalne dni są jednak szkodliwe dla zdrowia, szczególnie dla osób chorych przewlekle. Dowiedz się, kto powinien mieć się na baczności latem.

Upał jest niebezpieczny dla sercowców
fot. Shutterstock

Upał nie jest zdrowy dla nikogo. Mogę zagrażać ludziom w każdym wieku, nawet zupełnie zdrowym. Przebywanie w dużym nasłonecznieniu może szybko doprowadzić do udaru, odwodnienia, osłabienia. Jednak w czasie upałów szczególnie zagrożeni są chorzy na serce, nadciśnienie, czy obturacyjną chorobę płuc. To właśnie dla nich wysokie temperatury mogą być wyjątkowo groźne. 

Kto jest jest zagrożony w czasie upałów?

Bardzo wysokie temperatury, powyżej 25 stopni Celsjusza, otrzymujące się dłużej niż kilka dnia sprawiają, że osoby cierpiące na choroby serca lub nadciśnienie czują się dużo gorzej. Natomiast fale gorąca przekraczające 30 stopni Celsjusza stanowią już dla tych osób ogromne zagrożenie, nawet śmiertelne w skutkach. 

W czasie upałów najbardziej zagrożeni są chorzy na:

Choroby serca: gdy jest bardzo ciepło, człowiek mocniej się poci, co prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i spadku ciśnienia krwi. Serce zaczyna wtedy bić szybciej, co u osób chorych na chorobę wieńcową może doprowadzić do niedokrwienia serca. Zaburzenie równowagi pomiędzy sodowo-potasowej spowodowanej odwodnieniem może natomiast prowadzić do zawału serca.

Nadciśnienie tętnicze: upały są groźne dla ciśnieniowców, którzy zażywają leki, bo ich organizm podczas upalnych dni zachowuje się, jakby dostał ich podwójną dawkę. Pod wpływem upału naczynia krwionośne zaczynają rozszerzać, człowiek nadmiernie się poci, co skutkuje gwałtownym obniżeniem ciśnienia tętniczego. Taki duży, szokujący dla organizmu spadek ciśnienia może prowadzić do niedotlenienia mózgu.

Cukrzycę: gorące powietrze i zwiększona wilgotność mają wpływ na wchłanianie insuliny, co w istotny sposób wpływa na wahania glikemii. Chorzy na cukrzycę w czasie upałów powinni częściej kontrolować poziom cukru we krwi. Musza również pilnować, by insulina była odpowiednio zabezpieczona przed upałem: preparaty nie powinny być zostawiane w samochodzie, na balkonie. 

Astmę i POChP: wysoka temperatura prowadzi do szybkiej utraty wody i wysuszenia dróg oddechowych. Jeśli dodatkowo człowiek zapomina o częstym nawadnianiu organizmu, to czuje ciągłe uczucie suchości, ma kaszel i chrypkę. W rozgrzanym powietrzu unosi się także mnóstwo alergenów i kurzu, a wszystkie te czynniki prowadzą do zaostrzenia objawów astmy i POChP.

Kamicę nerkową: w czasie upałów organizm mocno się poci, co prowadzi do utraty wody i zagęszczenia moczu. To z kolei jest niebezpieczne dla chorych z kamicą nerkową, dlatego powinni oni w czasie upalnych dni przyjmować znacznie więcej płynów, nawet do trzech litrów dziennie. W czasie silnego pocenia się z organizmu wytracany jest sód i potas oraz inne makr- i mikroelementy, co może mieć wpływ na pracę nerek. 

Jak dbać o zdrowie w czasie upałów?

Chorzy na serce i choroby układu krążenia powinni w czasie upałów bezwzględnie unikać przebywania w pełnym słońcu. Osoby, które mają problemy zdrowotne i źle znoszą upały powinny ubierać się lekko i przewiewnie w odzież z naturalnych włókien, która nie krępuje ruchów. Podstawą jest również nakrycie głowy - czapka i kapelusz zabezpiecza głowę przed promieniami słońca. 

Ciepłe, letnie dni powinny również skłonić do wypijania większej niż zwykle ilości wody. Warto mieć przy sobie butelkę z wodą mineralna i co chwilę wypijać kilka łyków. Leki należy przyjmować o stałych porach i stałych dawkach, chyba że lekarz zaleci inaczej. Osoby ze schorzeniami sercowo-naczyniowymi powinny zrezygnować z obfitych, smażonych potraw, na rzecz lekkostrawnych posiłków bogatych w warzywa i owoce.

Organizm należy schładzać stopniowo, nie nagle, bo może to doprowadzić do szoku. W domu można moczyć nogi w misce z chłodną wodą lub przykładać ręcznik nasączony chłodną wodą na kark. Przede wszystkim w upalne dni nie wolno lekceważyć swoje samopoczucia. Jeśli organizm podpowiada, że lepiej zostać w domu lub poprosić kogoś o pomoc, to tak należy zrobić. Ciśnieniowcy powinni częściej badać ciśnienie, a cukrzycy cukier, by mieć lepsze rozpoznanie co do swojego stanu zdrowia. 

ZOBACZ: Upał i leki to złe połączenie. Wysoka temperatura może zmieniać ich działanie! 

Zobacz także

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.