Ból wieńcowy: gdy piecze, boli, ściska w klatce piersiowej

10.02.2020
Aktualizacja: 24.04.2020 08:46
Ból wieńcowy
fot. Shutterstock

Podczas wchodzenia po schodach lub krótkiego treningu czujesz nagły ucisk w klatce piersiowej? Ten ból, rozpieranie, uczucie pieczenia mogą wskazywać na ból wieńcowy, objaw choroby niedokrwiennej serca. To znak, że należy zgłosić się do lekarza i wykonać badania. Ból wieńcowy i sama choroba wieńcowa nie tylko utrudniają życie, ale również mu zagrażają. 

Ból wieńcowy jest typowym objawem choroby wieńcowej, czyli choroby niedokrwiennej serca. Ból ten określany jest również jako dławica piersiowa i dusznica bolesna.

Ból wieńcowy: przyczyny

Ból wieńcowy jest wynikiem niedotlenienia serca, czyli zmniejszenia ilości tlenu dostarczanego wraz z krwią do mięśnia sercowego. Przyczyną zmniejszenia się ilości tlenu docierającej do serca jest miażdżyca, która odpowiada za zmniejszenie przepływu krwi do serca, a więc zmniejszenie podaży tlenu. 

Podczas wysiłku lub przy zdenerwowaniu, serce zużywa więcej tlenu i składników odżywczych, bo pracuje szybciej. Jeśli naczynie krwionośne jest zwężone, to nie może sprawnie i szybko dostarczyć do serca większej objętości krwi. Z tego powodu dochodzi do niedokrwienia i pojawia się ból wieńcowy.

U kogo występuje ból wieńcowy? Dławica dotyczy osób z czynnikami ryzyka choroby wieńcowej: posiadających obciążający wywiad rodzinny w kierunku chorób układu krążenia, palących papierosy, otyłych, chorujących na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, mających nieprawidłowy profil lipidowy i podwyższony kwas moczowy.

Ból wieńcowy: objawy

Ból wieńcowy zazwyczaj zlokalizowany jest za mostkiem, czyli za środkową częścią przedniej ściany klatki piersiowej. Objawia się uczuciem pieczenia, silnego ucisku, rozpierania klatki piersiowej. Ból może promieniować do żuchwy, kończyn górnych (zwłaszcza do lewej ręki).

Dusznica trwa ok. 5-17 minut. Pojawia się najczęściej w sytuacjach większego zapotrzebowania serca na tlen, czyli głównie podczas wysiłku fizycznego i ustaje po zaprzestaniu wysiłku, odpoczynku.

Ból wieńcowy: leczenie

Sam ból wieńcowy ustępuje po odpoczynku lub po podaniu nitrogliceryny. Natomiast chorobę wieńcową, czyli stan zmniejszonego napływu krwi, czyli niedokrwienia mięśnia sercowego wywołany zwężeniem tętnic wieńcowych, leczy się farmakologicznie, podając leki (beta-adrenolityczne (LBA, beta-adrenolityki), azotany, aspirynę).

Jeśli ból wieńcowy nie ustępuje w ciągu kilkunastu-kilkudziesięciu minut lub znacznie się nasila, można podejrzewać ból zawałowy. W takim przypadku konieczne jest wezwanie karetki pogotowia.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.