Zamknij

Ból w klatce piersiowej: serce czy stres? Najczęstsze przyczyny bólu

01.03.2019
Aktualizacja: 21.04.2021 08:24

Ból w klatce piersiowej to subiektywne, choć zawsze nieprzyjemne uczucie. Zazwyczaj ból ten kojarzy się z chorobą serca, głównie z zawałem. Tymczasem ból w klatce piersiowej o różnym charakterze i nasileniu towarzyszy wielu stanom i chorobom. Pojawia się u chorych na refluks, chorobę wrzodową, a także u cierpiących na nerwicę. Dowiedz się, jak poznać, co jest źródłem bólu. Co powinno szczególnie niepokoić?

Ból w klatce piersiowej jest objawem wielu chorób.
fot. Shutterstock

Ból w klatce piersiowej to często występujący objaw wielu chorób. Choć kojarzy się głównie z chorobami serca, ból w klatce piersiowej może być objawem chorób układu pokarmowego, chorób zakaźnych, a nawet nerwicy. Jest to subiektywne, przykre uczucie, któremu zwykle towarzyszą dodatkowe dolegliwości, takie jak duszność, kaszel, ból brzucha, poty, niepokój czy mdłości. 

Ból w klatce piersiowej może być wywołany wieloma czynnikami, nie zawsze groźnymi, może również pochodzić z narządów umiejscowionych poza klatką piersiową. W obrębie klatki piersiowej znajduje się serce z dużymi naczyniami krwionośnymi, węzły i naczynia chłonne, nerwy i zwoje nerwowe, płuca wraz z drzewem oskrzelowym, przełyk, który dołem przechodzi w początkową część żołądka (wpust żołądka) oraz grasicę. Zatem oprócz miąższu płuc, każda z tych struktur może być przyczyną bólu. 

Najczęstsze źródła bólu w klatce piersiowej:

  • serce (dławica piersiowa, zawał serca, zapalenie osierdzia)
  • aorta (rozwarstwienie aorty)
  • opłucna (zapalenie płuc, zawał płuca, odma opłucnowa)
  • tchawica, oskrzela
  • ściana klatki piersiowej (nerwobóle, ból kostno-mięśniowy, choroby gruczołów sutkowych)
  • narządy jamy brzusznej  (refluks żołądkowo-przełykowy, choroba wrzodowa, kamica żółciowa, zapalenie trzustki)
Uwaga! Choroba klatki piersiowej może manifestować się również bólem barku, szczęki, a nawet palców dłoni.

Ból w klatce piersiowej: przyczyny

Ból w klatce piersiowej jest częstym objawem wielu chorób. Może pojawić się nagle lub narastać od jakiegoś czasu. Może trwać długo lub tylko przez chwilę. Dlatego źródło bólu rozpoznaje się zwykle po jego charakterze. To właśnie odpowiedni wywiad z pacjentem i odpowiedź na pytanie: jak boli, gdzie boli, jak długo boli, jest podstawą do wdrożenia odpowiedniej diagnostyki.

Ból zamostkowy, promieniujący do szyi, żuchwy, ramion, łokci, nadbrzusza: ból może być gniotący, piekący lub ściskający, trwa zwykle od 2 do 10 minut. Ból zwykle nasila się podczas wysiłku fizycznego, w wyniku stresu, po obfitym posiłku, często towarzyszy mu duszność.

Przyczyną tego typu bólu może być dławica piersiowa. Jeśli ból przedłuża się, nie ustępuje po zaprzestaniu wysiłku fizycznego i towarzyszą mu duszność, poty, osłabienie, nudności, wymioty, to przyczyną może być zawał serca.

Ból za mostkiem lub w okolicy uderzenia koniuszkowego, może promieniować do szyi i lewego barku, jest zwykle ostry, kłujący, o zmiennym natężeniu. Ból tego typu może wywoływać głęboki wdech, skręcenie tułowia, pozycja leżąca, kaszel. Dolegliwość zmniejsza się natomiast w pozycji siedzącej z pochyleniem do przodu. Przyczyną może być zapalenie osierdzia. 

Ból w przedniej ścianie klatki piersiowej, może promieniować do okolicy międzyłopatkowej lub lędźwiowej, jest najczęściej niezwykle silny, rozdzierający, pojawia się nagle. Czynnikiem wywołującym ból może być podwyższone ciśnienie tętnicze, a przyczyną rozwarstwienie aorty.

Ból jednostronny, może promieniować do okolicy międzyłopatkowej, jest zwykle ostry, kłujący. To tzw. ból opłucnowy, który może wywoływać nawet głęboki wdech, kaszel, czy ruchy tułowia. Ból zmniejsza się po ułożeniu ciała na boku, w którym występuje ból.

Ból jednostronny w półpaścu, może być obustronny przy zmianach w kręgosłupie, jest ostry i nasila się przy dotyku. Jest to nerwoból powodowany przez zapalenie nerwu u chorych na półpasiec lub przez ucisk wywoływany przez zmiany w kręgosłupie.

Atak paniki czy atak serca?

Ból w klatce piersiowej może być objawem zarówno choroby serca (w tym zawału), jak i problemów emocjonalnych, nerwicy, choroby lękowej.

Ból zamostkowy, może promieniować do pleców, jest piekący lub gniotący. Jeśli pojawia się po obfitym posiłku, w pozycji leżącej lub po pochyleniu ciała i towarzyszą mu dyspepsja oraz ból w nadbrzuszu, to można podejrzeć refluks żołądkowo-przełykowy.

Natomiast ból zamostkowy o dużym nasileniu, piekący, występujący nagle, któremu towarzyszą wymioty, może świadczyć o pęknięciu przełyku. 

Ból w prawym podżebrzu lub nadbrzuszu, może promieniować do prawego barku, jest zazwyczaj silny, narastający, następnie stały, ustępuje wolno i trwa od kilkunastu minut do kilku godzin. Pojawia się po tłustym posiłku i zmniejsza się w pozycji leżącej bez ruchu. Jeśli towarzyszą mu nudności, wymioty, czy jadłowstręt, to można podejrzewać kamicę żółciową.

Ból w nadbrzuszu, czasem w dolnej części klatki piersiowej, zwykle tępy, a rzadziej ostry i piekący. Może występować po zjedzeniu posiłku lub na czczo. Może towarzyszyć mu niestrawność. Taki ból świadczy najczęściej o chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy.

Ból miejscowy w przedniej ścianie klatki piersiowej -–ostry lub gniotący, pojawiający się podczas ruchów klatki piersiowej, głównie kaszlu, może świadczyć o stanie zapalnym stawów mostkowo-żebrowych i mostkowo-obojczykowych, jest też objawem urazu klatki piersiowej. 

Natomiast ból w przedniej ścianie klatki piersiowej, zmienny, pojawiający się podczas silnego stresu emocjonalnego, któremu towarzyszy duszność, kołatanie serca i niepokój, może wskazywać na nerwicę (tzw. ból nerwicowy).

Ból w klatce piersiowej: diagnozowanie (badania)

Szybkiej konsultacji z lekarzem wymaga ból charakterystyczny dla chorób serca. To ból tępy, dławiący, gniotący, piekący, rozdzierający. Umiejscowiony najczęściej zamostkowo, często promieniujący do lewej ręki, lewej połowy szyi i żuchwy, a także do pleców. 

Jeśli charakter bólu w klatce piersiowej wskazuje, że można mieć do czynienia z chorobą serca, to w pierwszej kolejności wykonuje się badanie EKG. Dodatkowe badania to m.in. echokardiografia, USG serca, próba wysiłkowa, badania biochemiczne krwi.

Podejrzenie tętniaka aorty wymaga wykonania RTG klatki piersiowej, tomografii komputerowa klatki piersiowej. Ból związany z chorobami układu pokarmowego diagnozuje się za pomocą USG jamy brzusznej, gastroskopii, zdjęcia kontrastowe górnego odcinka przewodu pokarmowego, manometrii zwieracza przełyku.

Ból w klatce piersiowej związany ze stresem emocjonalnym wymaga konsultacji psychologa i psychiatry.

Warto wiedzieć

Na co uważać?

Koniecznie wezwij karetkę pogotowia, gdy ból w klatce piersiowej jest nagły i silny. Szczególnie groźne jest wystąpienie dodatkowych objawów, takich jak: spadek ciśnienia tętniczego, zasłabnięcie, duszność, sinica, zaburzenia rytmu serca, gorączka, nudności, wymioty.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl; portalbhp.pl