Zamknij

Ashton Kutcher stracił słuch i wzrok. Na co chorował znany aktor?

11.08.2022
Aktualizacja: 11.08.2022 17:10

Hollywoodzki aktor Ashton Kutcher ujawnił podczas wywiadu, że kilka lat temu stracił na jakiś czas wzrok i słuch. Okazało się, że chorował na rzadką chorobę, która może mieć ciężki przebieg. Dowiedz się, czym jest układowe zapalenie naczyń.

Ashton Kutcher
fot. Invision/Invision/East News

Ashton Kutcher ujawnił swoją diagnozę w jednym z odcinków programu "Running Wild with Bear Grylls: The Challenge", który został wyemitowany w National Geographic.

- Dwa lata temu miałem tę dziwną, bardzo rzadką postać zapalenia naczyń, które na przykład pozbawiło mnie wzroku. To ogłuszyło mój słuch. To zburzyło całą moją równowagę – powiedział Kutcher. Aktor ujawnił, że rekonwalescencja zajęła mu około roku i dodał, że "czuje szczęście, że żyje".

Po emisji programu aktor opublikował wpis na Twitterze, by wyjaśnić, co dokładnie mu się przytrafiło i uciąć ewentualne "plotki". Kutcher napisał "Tak, miałem rzadki epizod zapalenia naczyń 3 lata temu" i dodał, że choroba miała podłoże autoimmunologiczne. Uspokoił fanów, że objawy ustąpiły i teraz jest całkowicie zdrowy.

Układowe zapalenia naczyń - co to za choroba?

Układowe zapalenia naczyń (Vasculitis) to grupa układowych chorób tkanki łącznej, w których przebiegu dochodzi do stanu zapalnego ścian naczyń i ich martwicy. To może prowadzić do krwawień lub powstawania groźnych zakrzepów i zatorów skutkujących niedokrwieniem tkanek i narządów. Proces zapalny może obejmować naczynia różnych tkanek i narządów, najczęściej jednak dotyczy nerek, płuc, górnych dróg oddechowych, skóry, układu nerwowego i gałek ocznych.

Wyróżnia się dwie postacie układowego zapalenia naczyń - pierwotne, którego przyczyna jest nieznana oraz wtórne układowe zapalenia naczyń, gdy zmiany w naczyniach występują w przebiegu innych chorób lub są wywołane przez leki.

Konsekwencją układowego zapalenia naczyń mogą być:

 • zespoły uszkodzenia nerwów obwodowych,
 • krwawienia jelitowe,
 • uszkodzenia wątroby,
 • zapalenie osierdzia,
 • wady zastawkowe,
 • udar mózgu,
 • astma,
 • zmiany w zatokach przynosowych,
 • kłębuszkowe zapalenie nerek,
 • zmiany skórne,
 • zapalenie stawów i mięśni.

Leczenie choroby polega na podawanie leków immunosupresyjnych, które tłumią lub zmniejszają siłę układu odpornościowego organizmu. Są to glikokortykosteroidy i cyklofosfamid. W ekstremalnych przypadkach, gdy choroba ma bardzo ciężki przebieg, stosuje się zabiegi oczyszczania osocza krwi z dużych cząstek, takich jak kompleksy immunologiczne.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Ashton Kutcher/Twitter, autoprzeciwciala.info, "Układowe zapalenia naczyń" autorstwa Witolda Tłustochowicza, Małgorzaty Tłustochowicz z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Reumatologii, Wojskowego Instytutu Medycznego CSK MON w Warszawie.