Zamknij

70 proc. domowych ciśnieniomierzy podaje nieprawidłowe wyniki

Monika Piorun
13.06.2017 17:04

Kanadyjscy naukowcy z Uniwersytetu Alberta udowodnili, że pomiary ciśnienia krwi wykonywane samodzielnie za pomocą powszechnie dostępnych ciśnieniomierzy są dużo mniej dokładne niż do tej pory sądzono. Jeśli zależy nam na uzyskaniu dokładnych wyników, powinniśmy badać ciśnienie pod kontrolą lekarza.

East News
fot. ---

Na łamach prestiżowego czasopisma "American Journal of Hipertension" kanadyjscy uczeni opublikowali zaskakujące wyniki badań dotyczących prostych urządzeń do pomiaru ciśnienia krwi, którymi od lat posługują się miliony ludzi na całym świecie.

Wyniki badań, w których wzięło udział 85 pacjentów jednoznacznie potwierdziły, że aż w 70 proc. przypadków nie udało się uzyskać za ich pomocą prawidłowych danych. Domowe ciśnieniomierze działały z dokładnością niższą niż 5 mm Hg. W 30 proc. przypadków podawały wyniki różniące się nawet o 10 mm Hg. Z nieznanego dotąd powodu rozbieżności były wyższe wśród mężczyzn niż u kobiet. 

Niedo(szacowane) ciśnienie

Zdaniem kierującej badaniami prof. Jennifer Ringrose błędy te można uznać za "ekstremalnie istotne" ze względu na to, że wielu pacjentów bada ciśnienie krwi samodzielnie we własnych domach. Leczący ich lekarze opierają się na tych danych podczas doboru odpowiednich leków. W świetle nowych badań mogą więc ich nieświadomie wprowadzać w błąd, co w konsekwencji może wpłynąć na ich stan zdrowia. 

Do sprecyzowania przyczyn nieprawidłowego działania aparatów do pomiaru ciśnienia krwi niezbędny jest dostęp do chronionych danych technicznych poszczególnych urządzeń. Naukowcom pozostaje na razie tylko apelować do producentów tego typu sprzętu o to, by stworzyli mechanizm pozwalający na uzyskanie poprawnych informacji.

Niewykluczone, że oprócz przyczyn technicznych spory wpływ na niedokładne wyniki ciśnieniomierzy mogą mieć różnice w budowie anatomicznej pacjentów - kształcie i wielkości ramienia, naczyń krwionośnych a także rodzaju przebytych chorób. Naukowcy uważają, że jeśli zależy nam na uzyskaniu prawidłowych wyników ciśnienia krwi, powinniśmy korzystać z profesjonalnych sprzętów medycznych dostępnych w ośrodkach zdrowia lub dokonywać pomiarów pod kontrolą lekarza.

źródło: University of Alberta

Zobacz także

____

zdrowie.radiozet.pl/π