7 znaków, które mogą sygnalizować powstawanie zakrzepów

10.12.2019
Aktualizacja: 10.12.2019 15:41
Zakrzepy i problemy z sercem.
fot. Shutterstock

Zakrzep, inaczej skrzeplina, powstaje wskutek zlepienia i osadzenia się płytek krwi. W 1856 roku Rudolf Virchow, niemiecki patolog, wprowadził Triadę Virchowa, czyli trzy czynniki ryzyka zakrzepicy żylnej. Należą do nich: uraz ściany naczyniowej, nadmierna krzepliwość krwi, zaburzenie przepływu krwi. Aktualnie te czynniki nadal są uznawane za predyspozycje do rozwoju choroby. Jednak obecnie znanych jest dużo więcej, zarówno czynników ryzyka rozwoju zakrzepicy, jak i ich objawów. Poznaj 7 najczęściej występujących.

Objawy, które mogą świadczyć o powstawaniu zakrzepów

1. Silne bóle brzucha

Jeśli zakrzep pojawi się w żyłach, które odprowadzają krew z jelit, może to spowodować zablokowanie i obrzęk. Kiedy tak się dzieje, zwykle oznacza to, że pacjent będzie odczuwał silne bóle i skurcze w okolicy brzucha.

2. Skrócony oddech i ból

Kiedy zakrzep pojawia się w płucach, dochodzi do zatorowości płucnej. Może to powodować duszność i ból odczuwany w klatce piersiowej. Takie same objawy mogą wystąpić, jeśli skrzep znajduje się w sercu.

Przeczytaj: Nie możesz złapać oddechu w nocy? To zły znak 

3. Utrata czucia

Utrata czucia to zaburzenia zdolności odbierania przez organizm różnego rodzaju wrażeń zmysłowych, czyli jednej z podstawowych funkcji układu nerwowego. Zaburzenia czucia mogą się objawiać pod postacią mrowienia, drętwienia, przechodzenia prądu. Jeśli zaczynasz odczuwać drętwienie nóg lub ramion, może to oznaczać zakrzep. Najprawdopodobniej doszło do upośledzenia krążenia.

4. Obrzęk

Jeśli zauważysz obrzęk rąk i nóg, może to wskazywać na zakrzep. Należy to sprawdzić, konsultując się z lekarzem. W przypadku objęcia procesem zakrzepowo-zapalnym żył głębokich uda występuje ból i obrzęk całej kończyny.

Ważna informacja

Symptomy zakrzepicy żył głębokich:• obrzęk,• ból przy grzbietowym zginaniu stopy podczas leżenia lub przy chodzeniu,• ból i obrzęk całej kończyny.

5. Zmiana koloru skóry

Skrzep w ciele często zmniejsza ilość krwi przepływającej do różnych obszarów, co może powodować, że skóra staje się blada, a nawet szaro-niebieska. Zakrzepica żył głębokich może jednak powodować ciepło i zaczerwienienie ramienia lub nogi.

6. Niewyjaśniony ból

Ból może wystąpić w wielu różnych częściach ciała, ale najczęściej występuje w klatce piersiowej, rękach i nogach. Chory może odczuwać silny ból, nacisk lub tępy ból na jedną lub więcej z tych części ciała.

7. Problemy z widzeniem

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że problemy z widzeniem mogą być objawem zakrzepu krwi. Widzenie zależy od przepływu krwi i tlenu. Jeśli nie ma stałego dopływu utlenowanej krwi, oznacza to, że pole widzenia oczu staje się rozmazane. Oznacza to, że skrzep znajduje się w oku.

W przypadku wystąpienia tych objawów należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. 

Przeczytaj: Zakrzepica żylna atakuje znienacka. Jak rozpoznać objawy i leczyć chorobę?

Jak zapobiegać powstawaniu zakrzepów?

Profilaktyka zakrzepicy żył głębokich i zatoru tętnicy płucnej to przede wszystkim:

  • zwalczanie otyłości,
  • zwiększanie aktywności fizycznej,
  • odpowiednia dieta,
  • u osób z umiarkowanym i dużym ryzykiem zakrzepicy stosuje się profilaktycznie leki przeciwzakrzepowe oraz zabiegi z użyciem specjalnych urządzeń powodujących napinanie mięśni nóg.

Źródło: healthline.com

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.