Zamknij

7 mitów na temat nadciśnienia tętniczego. Mogą niszczyć zdrowie

26.01.2022
Aktualizacja: 29.01.2022 09:29
Nadciśnienie tętnicze: 7 najgroźniejszych mitów
fot. Shutterstock

Nadciśnienie tętnicze to powszechny problem, z którym zmaga się coraz więcej osób. Mimo to cały czas istnieje wiele szkodliwych mitów na temat choroby. Jakie są najgroźniejsze, błędne przekonania na temat nadciśnienia tętniczego?

  1. Brak dolegliwości oznacza, że ciśnienie jest w normie
  2. Ciśnienie należy mierzyć wyłącznie na lewej ręce
  3. Przy nadciśnieniu należy zrezygnować z kawy
  4. Nadciśnienie to nie choroba
  5. Ciśnienie atmosferyczne wpływa na wskaźnik ciśnienia tętniczego
  6. Jeżeli nadciśnienie występowało wcześniej w rodzinie, zachorowanie jest nieuniknione
  7. Na nadciśnienie chorują tylko dorośli

Według WHO na nadciśnienie tętnicze choruje przynajmniej 1,13 miliarda osób na całym świecie. To choroba cywilizacyjna, która związana jest m.in. z niezdrowym trybem życia (dieta bogata w sól, palenie papierosów, nadmiar alkoholu), czynnikami genetycznymi i środowiskowymi. U części chorych nadciśnienie to choroba wtórna, która jest naturalną konsekwencją innych schorzeń. Zdarza się, że pacjenci nie wiedzą o nadciśnieniu i zanim zostanie ono zdiagnozowane, prowadzi do rozwoju poważnych chorób. Oto 7 najgroźniejszych mitów na temat nadciśnienia tętniczego:

Brak dolegliwości oznacza, że ciśnienie jest w normie

Nadciśnienie może przez wiele lat nie dawać żadnych objawów. Chory może cieszyć się dobrym samopoczuciem i nie zdawać sobie sprawy z problemów z ciśnieniem, a do wizyty u lekarza często skłaniają go bolesne powikłania, które pojawiają się wraz z rozwojem choroby. Ze względu na to, że nadciśnienie jest podstępnym schorzeniem, należy regularnie sprawdzać poziom ciśnienia. Wykrycie choroby jest możliwe wyłącznie dzięki systematycznym pomiarom.

Ciśnienie należy mierzyć wyłącznie na lewej ręce

To, której ręki używamy do mierzenia ciśnienia, nie ma żadnego znaczenia, jeśli chodzi o jakość pomiarów. W niektórych sytuacjach do mierzenia ciśnienia wykorzystuje się jedną rękę, ale sytuacja taka ma miejsce wyłącznie w przypadku chorób i niepełnosprawności jednej z kończyn.

Przy nadciśnieniu należy zrezygnować z kawy

Kawa zwiększa wartość ciśnienia krwi, ale znacząca różnica pojawia się dopiero po wypiciu ilości, które przekraczają normy. Osoby z nadciśnieniem mogą bez obaw pić 2-3 filiżanki kawy dziennie. Oczywiście należy skonsultować to z lekarzem.

Nadciśnienie to nie choroba

Ze względu na to, że na nadciśnienie choruje dużo osób, może się wydawać, że jest to niegroźna dolegliwość. Tymczasem nieleczone nadciśnienie zwiększa ryzyko wielu problemów zdrowotnych, takich jak zawał serca, udar mózgu, choroby nerek, niewydolność serca czy utrata wzroku.

Ciśnienie atmosferyczne wpływa na wskaźnik ciśnienia tętniczego

Ciśnienie atmosferyczne ma niewielki wpływ a wskaźnik ciśnienia tętniczego; jest to wręcz nieodczuwalne dla chorego. O ile zmiany ciśnienia atmosferycznego wpływają na ogólne samopoczucie, mają niewiele wspólnego z ciśnieniem krwi.

Jeżeli nadciśnienie występowało wcześniej w rodzinie, zachorowanie jest nieuniknione

Osoby, które są genetycznie podatne na nadciśnienie, wcale nie muszą na nie zachorować. Świadomość zagrożenia to szansa, by uniknąć schorzenia, wprowadzając w życie odpowiednie nawyk, takie jak zdrowa dieta i aktywność fizyczna.

Na nadciśnienie chorują tylko dorośli

Nadciśnienie atakuje zarówno dorosłych, jak i młodzież. Mogą na nie zachorować również małe dzieci. W grupie najmłodszych pacjentów nadciśnienie występuje samoistnie, bez konkretnej przyczyny. Nadciśnienie na całym świecie dotyka około 7,5% osób  w wieku 18-19 lat.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: medicalnewstoday.com, mp.pl, doz.pl