Zamknij

5 mitów dotyczących cholesterolu. Czy ty też w nie wierzysz?

12.02.2022
Aktualizacja: 14.02.2022 12:57

Cholesterol to jeden z najbardziej znanych związków tłuszczowych występujących w ludzkim organizmie. Na jego temat pojawiło się mnóstwo informacji, nie zawsze prawdziwych. Poznaj 5 najbardziej popularnych mitów dotyczących cholesterolu.

Cholesterol - najczęstsze mity
fot. Shutterstock

MIT 1: Cholesterol jest zły

To jeden z najpopularniejszych mitów. Wiele osób jest przekonanych, że cholesterol jest zły. Nic bardziej błędnego. Cholesterol to związek tłuszczowy, który jest substancją naturalnie występującą w naszym organizmie. Występuje on w każdej komórce ciała (w jej błonie komórkowej) i odgrywa niezwykle ważną rolę w funkcjonowaniu organizmu. Jest niezbędny m.in. do produkcji hormonów, witaminy D, kwasów żółciowych oraz do prawidłowej pracy mózgu. Jest więc niezbędny do życia. Zły jest natomiast jego nadmiar w organizmie. Zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi może prowadzić do miażdżycy, czyli gromadzenia się złogów tłuszczowych w tętnicach i powodować ich zwężenie, co może z kolei zwiększać ryzyko wystąpienia chorób serca i układu krążenia, a także niewydolności nerek, problemów ze wzrokiem etc.   

Cholesterol całkowity dzieli się na dwie frakcje: LDL ("zły cholesterol") oraz HDL ("dobry cholesterol"). To właśnie zbyt wysoki poziom cholesterolu LDL we krwi zwiększa ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca, zawału serca oraz udaru mózgu. Natomiast cholesterol HDL pomaga utrzymywać serce w dobrej kondycji, dlatego warto mieć go na odpowiednio wysokim poziomie przy jednoczesnym niskim poziomie LDL.

MIT 2: Osoby szczupłe nie mogą mieć wysokiego cholesterolu

Niektórym wydaje się, że wysoki cholesterol we krwi występuje tylko u osób z nadwagą lub otyłością. Tymczasem problem ten pojawia się również u osób szczupłych, na przykład obciążonych genetycznie hipercholesterolemią. Wyróżnia się dwa rodzaje hipercholesterolemii: pierwotną, uwarunkowaną genetycznie (hipercholesterolemia rodzinna), oraz wtórną, będącą objawem innych chorób.

MIT 3: Gdybym miała nieprawidłowy poziom cholesterolu, miałabym jakieś objawy

To kolejny dość popularny mit. W większości przypadków wysoki poziom cholesterolu w organizmie nie wywołuje żadnych objawów lub są one nieswoiste i mogą być mylone z innymi chorobami (np. kłopoty z koncentracją, ciężkość nóg czy żółtawe grudki zlokalizowane np. w kącikach oczu). Z tego powodu lekarze zachęcają to robienia regularnych badań, co najmniej raz w roku. To bardzo ważne, bo wysoki poziom cholesterolu prowadzi do cichego gromadzenia się blaszek miażdżycowych w tętnicach, co może prowadzić do udarów lub zawałów serca.

MIT 4: Tylko mężczyźni powinni się martwić o poziom cholesterolu

To nieprawda. Wysoki poziom cholesterolu we krwi mogą mieć zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Co ciekawe, wbrew powszechnemu przekonaniu częściej jest on podwyższony u kobiet niż mężczyzn, zwłaszcza u kobiet w okresie menopauzy. Dlaczego? Mniejsza ilość estrogenów w okresie menopauzy powoduje zwiększenie poziomu cholesterolu całkowitego tzw. złego cholesterolu LDL i trójglicerydów oraz zmniejszenie poziomu tzw. dobrego cholesterolu HDL. Złogi cholesterolu odkładające się w ścianie tętnic wieńcowych, zwężają ich światło i uniemożliwiają dostarczenie odpowiedniej ilości tlenu do serca. Z czasem złogi te budują tzw. blaszki miażdżycowe, na których mogą powstawać zakrzepy krwi, co grozi zamknięciem tętnicy wieńcowej. Nagłe zatrzymanie przepływu krwi w tętnicy wieńcowej objawia się zawałem serca. Miażdżyca tętnic wieńcowych spowodowana złogami cholesterolu jest najważniejszą przyczyną choroby niedokrwiennej serca. To dlatego kobiety w okresie menopauzy o wiele częściej zapadają na choroby serca.

MIT 5: Biorę leki na cholesterol i mogę jeść, co tylko chcę

Niestety to kolejny mit i to bardzo niebezpieczny. Wiele osób przyjmujących leki na obniżenie cholesterolu myśli, że może jeść wszystko na co ma ochotę, bez żadnych konsekwencji. Tymczasem jedzenie produktów zwiększających poziom cholesterolu w organizmie, a także w ogóle jedzenie w nadmiarze, może prowadzić do tycia. Gdy przybieramy na wadze, zwłaszcza w okolicach brzucha, może się u nas rozwinąć zespół metaboliczny, który jest stanem przedcukrzycowym. Leki na obniżenie cholesterolu pomagają nam w utrzymaniu zdrowia, ale nasze nawyki żywieniowe odgrywają znacznie ważną rolę. Dlatego zróbmy wszystko, by nasza dieta była zdrowa, zbilansowana.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: NHC/ medicalnewstoday.com