Zamknij

15 mln Polaków cierpi na nadciśnienie. Jak sobie z nim radzić?

17.05.2017
Aktualizacja: 16.11.2020 17:18

17 maja przypada Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego. Przez cały miesiąc w ponad 1,5 tys. miejsc w Polsce będzie można wykonać bezpłatne pomiary ciśnienia krwi.

Csaba Deli/East News
fot. ---

Międzynarodowe Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego (ISH) rozpoczęło akcję May Measurement Month 2017 (MMM17). Maj został ogłoszony miesiącem mierzenia ciśnienia. W ramach globalnej kampanii w ponad 100 krajach ma zostać przebadanych 25 mln ludzi ze wszystkich kontynentów - w tym od 50 do 250 tys. Polaków.

Prof. Jacek Jóźwiak - główny badacz i koordynator badania MMM17 w Polsce tłumaczy:

Nieleczone nadciśnienie to jedna z przyczyn choroby niedokrwiennej serca, w tym zawału serca, udarów mózgu oraz chorób nerek, a więc schorzeń które prowadzą do inwalidztwa oraz zgonów. Obecnie podwyższone ciśnienie tętnicze powoduje około 9,4 mln zgonów rocznie na świecie, czyli mniej więcej tyle ile jest ludności w Szwecji. Oczekuje się, że z uwagi na dynamikę stałego przyrostu populacji osób starszych, liczba ta będzie rosnąć. 

"Cichy zabójca"

Podwyższone ciśnienie tętnicze jest najsilniejszym pojedynczym czynnikiem całkowitego ryzyka zgonów oraz ryzyka wystąpienia wielu chorób. Powoduje uszkodzenie tętnic, co w konsekwencji może prowadzić do zawałów, udarów mózgu, niewydolności nerek, zaburzeń krążenia obwodowego, a nawet demencji. Eksperci nazywają je „cichym zabójcą”, bo rozwija się niepostrzeżenie i przez długie lata nie daje żadnych objawów.

Prof. Jóźwiak dodaje, że rozpoczynająca się w maju akcja ma zachęcić Polaków regularnych badań. Według niektórych statystyk aż 15 mln obywateli naszego kraju może mieć mieć problem z nadciśnieniem:

Kampanią tą chcemy zachęcić do mierzenia ciśnienie tętniczego, ponieważ nadał prawie połowa chorych na nadciśnienie w ogóle nie wie o swojej chorobie, a wśród osób leczonych mniej niż jednak trzecia osiąga zalecane cele terapeutyczne.

Do głównych przyczyn tego zjawiska specjaliści zaliczają:

  • niewłaściwą dietę bogatą w tłuszcze nasycone
  • nadwagę i otyłość
  • nadmierne spożycie soli kuchennej
  • nadużywanie alkoholu
  • palenie papierosów
  • brak aktywności fizycznej
  • nadmiar stresu

- Za nieprawidłowe uznaje się ciśnienie powyżej 140/90 mmHg. Najczęściej nadciśnienie towarzyszy ludziom cierpiącym na cukrzycę i choroby nerek, a także osobom z podwyższonym poziomem całkowitego cholesterolu (powyżej 190 mg/dl) oraz zbyt dużymi tzw. złym cholesterolem LDL (powyżej 115 mg/dl) - wyjaśniają specjaliści.

Prawie połowa chorych nie wie, że ma nadciśnienie

W maju ciśnienie bezpłatnie będzie można zmierzyć w około 1500 oznakowanych plakatami punktach w największych aptekach, poradniach (m.in. Medicover) i sklepach medycznych na terenie całego kraju (szczegóły na polskiej stronie internetowej kampanii www.mmm17.pl).

Dr Mirosław Mastej z Międzynarodowego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego podkreśla, że na całym świecie nadciśnienie jest odpowiedzialne za około 10 mln zgonów rocznie:

To bezprecedensowa kampania - nadciśnienie jest głównym pojedynczym czynnikiem ryzyka zgonów oraz zawału serca, udaru mózgu oraz choroby nerek. 

Ilu Polaków ma nieprawidłowe ciśnienie?

Według badania NATPOL 2011 w Polsce zbyt wysokie ciśnienie tętnicze ma 9,5 mln osób w wieku 18-79 lat, z kolei z badania POLSENIOR wynika, że choruje z tego powodu około 1 mln Polaków od 80. roku życia. W sumie więc nadciśnienie występuje w naszym kraju u co najmniej 10,5 mln osób.

Prof. Maciej Banach z Kliniki Nefrologii i Nadciśnienia Tętniczego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi twierdzi jednak, że dane te są już nieaktualne. Przeprowadzone w latach 2015-16 badanie LIPIDOGRAM sugeruje, że nadciśnienie występuje już u około 15 mln Polaków. Badanie NATPOL przewidywało, że 14 mln osób z tą choroba będzie w naszym kraju dopiero w 2035 r.

Pocieszające jest, że z powodu nadciśnienia leczy się 96 proc. osób, u których zostało ono wykryte – podkreśla prof. Banach.

Badanie NATPOL sugerowało, że leczy się 62 proc. Polaków z wykrytym nadciśnieniem, spośród nich jedynie 26 proc. leczonych było skutecznie.

Zdaniem ekspertów leczenie tej choroby nie jest skuteczne głównie dlatego, że pacjenci nie stosują się do zaleceń lekarzy.

Nadciśnienie zwiększa ryzyko udaru mózgu

Prof. Piotr Jankowski z Instytutu Kardiologii, Elektroterapii Interwencyjnej i Nadciśnienia Tętniczego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przedstawił dane, z których wynika, że:

  • po upływie pół roku leczenie przerywa co trzeci chory,
  • po rocznej terapii leki nadal zażywa 57,5 proc. pacjentów,
  • po dwóch latach leczenia leki bierze tylko co trzeci chory.
Zrzut ekranu 2017-05-17 o 13.13.46 1
fot.
fot. MMM17

- Leki na nadciśnienie trzeba stosować przez cały czas, tylko wtedy może być ono na zalecanym poziomie. Odstawienie leków sprawia, że znowu wraca do zbyt wysokiego poziomu - prof. Jankowski.

Niestety, zbyt wysokie ciśnienie występuje w naszym kraju aż u 43 proc. pacjentów po zawale serca. 

- Jeśli skutecznie je obniżymy do 120 mmHg (ciśnienie skurczowe), to oczywiście zmniejszymy ryzyko udaru mózgu (o 40 proc.), ale mimo to będzie ono 2,5 razy większe w porównaniu do tych osób, u których nadciśnienie się nie rozwinęło - przekonuje prof. Banach.

Nadciśnienie zwiększa ryzyko takich dolegliwości jak:

Zrzut ekranu 2017-05-17 o 13.19.26
fot.
fot. MMM17

Czy ciśnienie tętnicze zwiększa się wraz z wiekiem?

Prof. Jankowski wyjaśnia, że nieprawdą jest, że ciśnienie tętnicze zwiększa się wraz z wiekiem:

Jeśli tylko przestrzegamy zdrowego stylu życia, nie palimy papierosów i nie nadużywamy alkoholu, a do tego spożywamy odpowiednia ilość warzyw i owoców oraz jesteśmy aktywni fizycznie, nawet starszym wieku ciśnienie tętnicze może się utrzymać na prawidłowym poziomie.

Ciśnienie tętnicze krwi zwykle wyższe jest rano - rzadziej wieczorem i w nocy. Pomiary należy wykonywać w pozycji siedzącej, opierając plecy o oparcie krzesła, a ręką o blat stołu. Nie mierzymy ciśnienia po wysiłku fizycznym czy pod wpływem stresu, bo wtedy jest on zawsze podwyższone.

Nadciśnienie może występować u osób w każdym wieku, nawet u trzydziesto- lub czterdziestolatków. Najczęściej jednak występuje u mężczyzn po 55. roku życia oraz wśród kobiet powyżej 65. roku życia.

Jak dochodzi do nadciśnienia tętniczego krwi?

Szczegóły dotyczące akcji oraz miejsca, w których można dokonać bezpłatnego pomiaru krwi można znaleźć na stronie: www.mmm17.pl

Zrzut ekranu 2017-05-17 o 13.13.05
fot.
fot. MMM17

______

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π