Oceń
W 2011 roku reporterka amerykańskiej stacji CBS zapowiadała nominacje do nagród Grammy. Gdy tylko pojawiła się na ekranie, jej zachowanie wzbudziło zaniepokojenie. Kobieta nie była w stanie swobodnie się wysłowić, jąkała się i kilkukrotnie powtarzała te same słowa. Zarówno widzowie, jak i koledzy z redakcji, podejrzewali, że Serene Branson doznała udaru mózgu. Na szczęście stan reporterki był znacznie mniej poważny. Jak sama później przyznała, podczas wejścia na żywo miała... aurę migrenową.
Tydzień później, w jednym z programów emitowanych przez CBS, Serene Branson opowiedziała, co naprawdę działo się podczas wydania na żywo. Dziennikarka przyznała, że po nagraniu zgłosiła się do szpitala i poddała się wszystkim niezbędnym badaniom, w tym badaniu USG i badaniu rezonansem magnetycznym. Ostatecznie potwierdzono migrenę z aurą. Lekarze stwierdzili, że u młodej kobiety wystąpiła migrena z typowym rozwojem objawów. To był pierwszy raz, gdy u reporterki wystąpiły tego typu objawy. Wcześniej nie cierpiała z powodu napadów migreny.
Serene Branson powiedziała w wywiadzie, że doszła do siebie dopiero po kilku dniach od epizodu migrenowego. Po trzech dniach zaczęła normalnie mówić, ale wciąż czuła się jak na kacu. Czuła ból głowy, miała problemy z równowagą i swobodnym wypowiadaniem się, była wyraźnie osłabiona. Lekarz zapisał jej lek z grupy tryptanów, który pomaga przetrwać epizod migrenowy.
Aura migrenowa. Jak rozpoznać objawy?
Szacuje się, że migrena z aurą występuje u zaledwie 10% wszystkich osób cierpiących na migrenę. Aura pojawia się mniej więcej na godzinę przed wystąpieniem bólu głowy. Zazwyczaj są to nieprzyjemne wrażenia wzrokowe, takie jak wrażenie migoczących błysków, mroczków, oraz deformacja widzianego obrazu (aura typowa). Aura migrenowa może też wiązać się z zaburzeniami czucia (drętwienie, mrowienie), motoryki (niezborność) oraz zaburzeniami mowy i słuchu (szumy w uszach, utrata słuchu). Każdy z tych objawów rozwija się stopniowo w trakcie 5–20 minut.
Choć dominującym objawem migreny jest ból głowy, to zwykle występują też dodatkowe objawy, takie jak nudności, wymioty, biegunka, dreszcze osłabienie, zatrzymanie wody w organizmie. Może również pojawić się światłowstręt lub nadwrażliwość na dźwięki.
Oceń artykuł