Zamknij

U chłopca podejrzewano białaczkę. Okazało się, że przedawkował mleko

22.11.2022 14:44

Dwulatek był tak blady, że lekarze podejrzewali białaczkę. Okazało się, że dziecko przedawkowało krowie mleko. Chłopiec codziennie wypijał ponad litr mleka - pił tak dużo, że jego skóra zrobiła się biała. 

Przedawkowanie mleka
fot. Shutterstock

Brytyjski "Daily Mail" opisuje historię chłopca, który "przedawkował" mleko. Dwuletni Johnny Donovan z Oregonu w USA polubił krowie mleko od pierwszego roku życia. Jego matka, nie wiedząc o niebezpieczeństwie, pozwoliła mu pić tyle mleka, ile tylko chciał. Chłopiec wypijał ponad litr mleka krowiego dziennie, a to znacznie więcej, niż rekomendują eksperci.

Chłopiec od kilku miesięcy był bardziej zmęczony, rozdrażniony i skłonny do napadów złości. Był też bardzo blady, co jego matka przypisała pochmurnej pogodzie i ich irlandzkiemu pochodzeniu. Dopiero pediatra wyraził zaniepokojenie kombinacją objawów i zlecił badania krwi.

Badania wykazały, że poziom hemoglobiny u chłopca był znacznie poniżej normy dla dwulatka. Lekarz obawiał się, że może to być objawem białaczki, ale kolejne testy ujawniły, że Johnny miał poważny niedobór żelaza.

Mleko krowie utrudnia wchłanianie żelaza przez organizm, co może prowadzić do anemii i objawów, takich jak wyczerpanie, bladość skóry, drażliwość i rozdrażnienie, a także przyspieszone bicie serca, utrata apetytu, problemy z oddychaniem i zawroty głowy. Anemia z niedoboru żelaza była u dziecka tak poważna, że rozwinął się u niego szmer serca - świszczący dźwięk słyszalny przez stetoskop, występujący, gdy krew przepływa nieprawidłowo przez zastawki serca.

Wiadomość o tym, że zbyt duża ilość mleka może być szkodliwa dla dziecka, była zaskoczeniem dla matki chłopca, która, podobnie jak większość Amerykanów, wierzyła, że mleko jest produktem niezbędnym do prawidłowego rozwoju dziecka. Kobieta przyznała, że jej starszy syn również przeszedł fazę picia wyłącznie mleka, zanim wyrósł z tych upodobań. Matka dwulatka powiedziała w rozmowie z DailyMail.com: "Myślałam, że oni wiedzą, czego potrzebuje ich ciało. Myślę, że zdecydowanie przesadziłam".

Dzięki intensywnemu leczeniu - głównie suplementacji żelaza, dwulatek wyzdrowiał i czuje się dobrze. Jego rodzice twierdzą, że zmienili dietę dziecka i ograniczają podawanie mleka.

Anemia może być wynikiem nieodpowiedniej diety

Anemia, czyli niedokrwistość, polega na zmniejszeniu ilości hemoglobiny w organizmie, czemu towarzyszyć może zmniejszona liczba erytrocytów i zmniejszony hematokryt.  Kiedy organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości żelaza, nie może wytwarzać hemoglobiny, a bez hemoglobiny czerwone krwinki nie są w stanie przenosić tlenu do tkanek i narządów w ciele. Niedobór czerwonych krwinek i/lub hemoglobiny wyraźnie wpływa na pogorszenie funkcjonowania organizmu. Wywołuje także różne, nieprzyjemne objawy. 

Niedobór żelaza jest najczęstszą przyczyną anemią. Powodem niedoborów są obfite miesiączki u kobiet, częste krwawienia będące wynikiem niektórych chorób, a także nieodpowiednia dieta uboga w produkty zawierające żelazo. Nadmiar mleka w diecie również jest niebezpieczny, ponieważ mleko upośledza wchłanianie żelaza - dlatego produkty bogate w ten składnik należy przyjmować osobno.

Anemia, bez względu na przyczynę, objawia się ogólnym osłabieniem i zauważalnym spadkiem kondycji organizmu. W przebiegu anemii włosy stają się słabe i łamliwe, często wypadają. Paznokcie są blade, z obecnością podłużnych prążków i rowków. Osoby chore na anemię skarżą się również na nadmierną suchość skóry.

Do objawów anemii zalicza się: 

  • osłabienie, łatwą i szybką męczliwość;
  • senność;
  • obniżenie koncentracji;
  • bóle i zawroty głowy;
  • kołatanie serca i duszności;
  • bladość skóry i błony śluzowej wewnątrz jamy ustnej oraz spojówek.
  • zmiany wyglądu języka (wygładzenie powierzchni z towarzyszącym bólem i pieczeniem),
  • spaczone łaknienie, zwłaszcza u dzieci (apetyt np. na krochmal, surowy ryż, glinę lub kredę).

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.