Oceń
Brytyjski "The Mirror" opisuje historię mężczyzny, u którego rozwinęła się piorunująca infekcja paciorkowcem. W listopadzie 2013 roku Alex Lewis źle się poczuł. Cierpiał nieprzerwanie przez dziesięć dni, ale myślał, że to tzw. męska grypa. Nagle jego stan zdrowia zaczął się pogarszać. Pewnego dnia obudził się z ogromnym bólem, a jego skóra zaczęła robić się purpurowa. Mężczyzna został przewieziony do szpitala i podłączony do respiratora. Okazało się, że w jego organizmie rozwinęło się silne zakażenie paciorkowcem grupy A (GAS). Lekarze dawali mu zaledwie 3% szans na przeżycie.
Infekcja paciorkowcem z grupy A, która u większości ludzi objawia się bólem gardła i gorączką, doprowadziła u mężczyzny do zespołu wstrząsu toksycznego i posocznicy. W ciągu następnych miesięcy musiał przejść szereg drastycznych operacji, podczas których stracił wszystkie kończyny. Musiał też przejść rekonstrukcję twarzy, ponieważ infekcja rozprzestrzeniła się na twarz i usta.
Mężczyzna ostrzega innych przed bagatelizowaniem objawów i apeluje, by zgłaszać się do lekarza, nawet gdy objawy są pozornie niegroźne. "Lepiej być bezpiecznym niż żałować. Mam szczęście, że tu jestem. Nie bój się naciskać (na diagnozę przyp. red.)" - przekonuje w wywiadzie 42-latek.
Rośnie liczba zgonów dzieci zakażonych paciorkowcem grupy A
W Wielkiej Brytanii rośnie liczba zgonów dzieci zakażonych paciorkowcem grupy A. Brytyjskie władze potwierdziły, że w wyniku ostrej infekcji zmarło już dziewięcioro dzieci (dane na 7.12.2022 r.). Zakażenie paciorkowcem A może prowadzić do rozwoju iGAS, czyli inwazyjnej formy paciorkowca.
Choroba ta rozwija się głównie u osób z osłabioną odpornością i po przebytych infekcjach wirusowych. Na atak paciorkowców narażone są również osoby z problemami skórnymi, otwartymi ranami, owrzodzeniami.
Objawy iGAS przypominają szkarlatynę, ale różnią się intensywnością. Inwazyjna forma paciorkowca powoduje szybkie pogarszanie się ogólnego stanu zdrowia, może prowadzić do wstrząsu i sepsy. Zaczyna się zazwyczaj od silnego bólu gardła, wysokiej gorączki z dreszczami, bólami mięśni, towarzyszą temu wypieki na twarzy i drobnoplamista wysypka.
Oceń artykuł