Oceń
Na łamach czasopisma naukowego "The New England Journal of Medicine" opisano historię 64-letniego mężczyzny, który od 5 dni uskarżał się na silny ból ucha. Mężczyzna mieszkający na terenach wiejskich, zgłosił się na oddział ratunkowy z uczuciem bólu, swędzenia i krwawieniem z lewego ucha.
Podczas badania lekarze wykryli w uchu mężczyzny liczne, żywe larwy owadów, które zatykały kanał słuchowy, co wskazuje na muszycę (Aural Myiasis). Do usunięcia larw zastosowano aspirator do uszu, kleszcze i irygację sterylną wodą. Niestety, po wnikliwym badaniu lewego ucha stwierdzono także perforację błony bębenkowej.
Chorego leczono miejscowymi i ogólnoustrojowymi lekami przeciwbakteryjnymi w celu zapobieżenia wtórnemu zakażeniu i skierowano go do kliniki otolaryngologicznej w celu wykonania tympanoplastyki, czyli rekonstrukcji błony bębenkowej. Jak napisano w artykule, siedem dni po interwencji lekarza objawy ustąpiły.
Muszyca, czyli larwa wędrująca. Co to za choroba?
Muszyca, inaczej larwa wędrująca, to choroba ludzi i zwierząt, związana z inwazją larw muchówek. Pasożytnicze larwy muchówek żywią się martwą lub żywą tkanką gospodarza. Muchówki mogą składać jaja w ranach, w nieuszkodzonej skórze albo we wnętrzu ciała poprzez nos lub uszy. Jaja muchówek mogą też zostać połknięte, jeśli znajdują się na pożywieniu.
Objawy muszycy:
- skóra - bolesne wrzody, krosty podobne do czyraka, niegojące się rany o nieprzyjemnym zapachu;
- nos - niedrożność nosa, gorączka, czasami obrzęk twarzy;
- uszy - uczucie pełzania w uchu, dźwięk brzęczenia, ból, swędzenie, wydzielina o nieprzyjemnym zapachu;
- oczy - irytacja, swędzenie, obrzęk ból.
Inwazja larw może być niebezpieczna. Jeśli zalęgną się w nosie lub oczach, mogą przedostać się do mózgu. Znane są przypadki śmiertelne spowodowane przez muszycę.
Czynnikiem ryzyka muszycy jest obniżona odporność, nieodpowiednia higiena, a także przewlekłe zapalenia ucha środkowego i cukrzyca. Leczenie obejmuje usunięcie larw i oczyszczenie miejsca, w którym się zagnieździły. Czasami konieczne jest podawanie antybiotyków, by uniknąć zakażenia bakteryjnego ran.
Źródło: Aural Myiasis - Catarina Rato, M.D., and Gustavo Lopes, M.D. (November 24, 2022 N Engl J Med 2022; 387:e53 DOI: 10.1056/NEJMicm2005407)
Oceń artykuł