Zamknij

Lekarze usunęli z żołądka 3 kg kulę włosów. "Nie było miejsca na jedzenie"

30.11.2022 12:44

Chirurdzy w Chinach usunęli z żołądka nastolatki 3 kg bezoar, czyli kulę z włosów, która była tak duża, że nie było już miejsca na jedzenie. Dziewczynka cierpi na poważne zaburzenie, które charakteryzuje się zjadaniem własnych włosów. W chwili przyjęcia do szpitala 14-latka była łysa i nie mogła spożywać pokarmów.

https://www.youtube.com/shorts/vLExoyVYJKY
fot. https://www.youtube.com/shorts/vLExoyVYJKY

Jak donosi "South China Morning Post" chirurdzy usunęli z żołądka 14-latki kulę włosów, która ważyła tyle, co cegła. Bezoar był tak duży, że wypełniał cały żołądek, nie pozostawiając miejsca na jedzenie. Operacja była trudna i trwała ponad dwie godziny. Choć bezoar całkowicie usunięto, to stan psychiczny dziecka jest bardzo ciężki.

Nastolatka z Xian w prowincji Shaanxi w Chinach cierpi na zaburzenie zwane Pica, które powoduje m.in. wyrywanie i zjadania własnych włosów. Gdy trafiła do szpitala była niemal całkowicie łysa. Przypadek dziewczynki wywołał publiczną dyskusję w chińskich mediach związaną ze zjawiskiem "porzucania dzieci". Dorośli w Chinach muszą często opuszczać swoje miejsca zamieszkania, by szukać pracy. W tym czasie dzieci pozostają pod opieką rodziny lub obcych. Według chińskiego Ministerstwa Edukacji, w 2020 roku spośród wszystkich uczniów objętych obowiązkiem szkolnym w kraju, zwykle w wieku od 6 do 15 lat, prawie 13 milionów stanowiły dzieci z terenów wiejskich pozostawione przez rodziców. Taka sytuacja dotknęła też 14-latkę. Dziadkowie dziewczynki przejęli odpowiedzialność za jej wychowanie po tym, jak jej rodzice przenieśli się do pracy w innej części Chin. Seniorzy nie zauważyli pogarszającego się stanu zdrowia dziecka, dopóki całkowicie nie przestała jeść.

- Przyszła do nas, bo nie mogła jeść. Potem odkryliśmy, że jej żołądek był wypełniony tak dużą ilością włosów, że nie było już miejsca na jedzenie, jej jelita również były zablokowane - powiedział Shi Hai, gastroenterolog ze szpitala Xian Daxing odpowiedzialny za leczenie dziewczynki. - Mieszka z dziadkami, którzy nie zwracają wystarczającej uwagi na jej zachowanie. Mogła cierpieć na problemy psychiczne przez wiele lat. Mam więc ogólnie nadzieję, że rodzice będą mogli spędzać więcej czasu z pozostawionymi dziećmi – dodał specjalista.

Przypadki dzieci cierpiących na zaburzenie Pica trafiają regularnie na pierwsze strony gazet w Chinach. Niedawno chińska stacja telewizyjna poinformowała, że lekarze w prowincji Hubei usunęli gigantyczną kulę włosową z żołądka 14-letniej dziewczynki, która przez ponad dekadę zjadała własne włosy.

Pica, czyli łaknienie spaczone

Słowo "pica" to łacińska nazwa sroki, czyli ptaka, który uważany jest za mało wybrednego, wszystkożernego. W kontekście zaburzenia odżywiania określa nadzwyczajny apetyty na rzeczy, które nie są przeznaczone do jedzenia.

Kompulsywne zjadanie rzeczy jest zaburzeniem o podłożu behawioralno-biochemicznym. Może być spowodowane różnymi czynnikami – biochemicznymi, psychospołecznymi, psychodynamicznymi, kulturowymi i socjoekonomicznymi, w tym chorobami o podłożu psychicznym, zaburzeniami rozwojowymi, niedoborami niektórych substancji odżywczych, silną reakcją na stres.

Ekstremalne formy zespołu łaknienia spaczonego traktuje się jako dolegliwość medyczną, która wymaga odpowiedniego leczenia, ponieważ może skutkować niebezpiecznymi konsekwencjami, takimi jak: wrzody żołądka, perforacje lub niedrożność przewodu pokarmowego, infekcje, anemia, zaburzenia elektrolitowe, a nawet zatrucia.