Zamknij

Kobieta zmarła po użyciu niewłaściwej łyżki. Doznała wstrząsu

23.01.2023 14:00

24-letnia kobieta zmarła cztery dni po oświadczynach, gdy użyła nieodpowiedniej łyżki do mieszania herbaty. Jess Prinsloo doświadczyła silnej reakcji alergicznej. Młodej kobiety nie udało się uratować.

Wstrząs anafilaktyczny
fot. Shutterstock

To miała być najpiękniejsza podróż w ich życiu. Brytyjski "The Mirror" opisuje historię pary, która spędzała urlop w RPA. W pięknym otoczeniu, w punkcie widokowym "God's Window" w Mpumalanga, Craig McKinnon oświadczył się swojej partnerce Jess. Jednak zaledwie cztery dni później, miłość jego życia już nie żyła.

24-letnia Jess, która miała ostrą alergię na nabiał, doświadczyła silnej reakcji po użyciu niewłaściwej łyżki do mieszania herbaty. Kobieta dostała wstrząsu anafilaktycznego i zmarła w szpitalu następnego dnia. Prawdopodobnie łyżeczka, której użyła do mieszania herbaty w kubku, znajdowała się wcześniej w nabiale - mleku lub jogurcie. Choć 24-latka miała przy sobie specjalny lek, to tym razem nie udało się powstrzymać wstrząsu.

Mężczyzna uważa, że lata skumulowanych reakcji alergicznych miały wpływ na zdrowie dziewczyny, która była uczulona na nabiał od dziewiątego miesiąca życia. Przypomniał sobie, jak Jess opowiadała mu, jak musiała być reanimowana po zjedzeniu mleka w curry, gdy miała 18 lat. Innym razem zamówiła wegański deser, który nie powinien zawierać nabiału i potrzebowała leków przeciwhistaminowych, EpiPen i podróży do szpitala. Przed śmiertelnym wypadkiem, kobieta nie jadła nabiału przez około trzy lata.

Objawy wstrząsu anafilaktycznego. Liczy się każda minuta

Wstrząs anafilaktyczny to gwałtowna, zagrażającą życiu reakcja organizmu spowodowaną nadwrażliwością na różne czynniki. Najczęściej występuje on u osób cierpiących na alergie pokarmowe, uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych oraz leki.

Objawy wstrząsu anafilaktycznego:

  • pokrzywka,
  • silny świąd całego ciała,
  • napad kaszlu,
  • obrzęk w gardle,
  • obrzęk języka,
  • duszność,
  • świszczący oddech,
  • nagły spadek ciśnienia krwi.

Jeśli u osoby w bliskim otoczeniu wystąpią objawy wstrząsu, należy ją położyć i unieść nogi ku górze. Następnie trzeba zadzwonić pod numer alarmowy 112 i poprosić inne osoby o pomoc (jeśli to możliwe). Jeśli chory ma przy sobie adrenalinę, trzeba ją podać domięśniowo w przednio-boczną powierzchnię uda w jego 1/3 górnej części. W razie braku reakcji organizmu po podaniu adrenaliny (od 5 do 10 min) konieczne jest podanie drugiej dawki.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.