Zamknij

Groźne bakterie w ziemi doniczkowej. Nie żyje kobieta

28.11.2022 10:16

60-letnią kobietę zabiła bakteria z ziemi doniczkowej. Eksperci ostrzegają: to niejedyny taki przypadek.

Ziemia doniczkowa
fot. Shutterstock

Miłośniczka roślin z Sydney miała niewyobrażalnego pecha. Po zakończeniu prac ogrodniczych w jej organizmie zaczęła rozwijać się infekcja. Z objawami zapalenia płuc trafiła do szpitala. Niestety jej życia nie udało się uratować.

Bakterie w ziemi doniczkowej

Przyczyną śmierci 60-letniej Australijki było bakteryjne zapalenie płuc. Kobieta zainfekowała układ oddechowy pałeczką Legionella, używając popularnej mieszanki do roślin doniczkowych. O sprawie piszą australijskie media.

NSW Health (odpowiednik polskiego GIS) wydało specjalne ostrzeżenie. "Domorośli ogrodnicy powinni używać maseczek i rękawiczek podczas prac z ziemią do roślin doniczkowych i nawozami oraz dokładnie myć ręce, aby uniknąć zarażenia się chorobą legionistów" - apelują eksperci.

Australijski urząd ds. zdrowia odnotowuje ponad 100 przypadków legionellozy rocznie.

Legionelloza - co to za choroba?

Legionelloza, zwana też chorobą legionistów, to bakteryjne zakażenie płuc. Ostrożność zachować należy m.in., gdy wracamy do domu po kilkudniowej nieobecności domu i zmywamy czy bierzemy prysznic. Legionella może bytować również w dawno nieczyszczonej klimatyzacji czy zraszaczu trawników.

Objawy legionellozy to m.in.:

  • nagłe pogorszenie samopoczucia,
  • suchy kaszel,
  • problemy z oddychaniem,
  • ból w klatce piersiowej,
  • wysoka gorączka (39-40°C).

- Większość ludzi, którzy wdychają bakterie, nie choruje, ale ryzyko infekcji wzrasta, gdy jesteś starszy, palisz lub masz osłabiony układ odpornościowy – powiedział dr Jeremy McAnulty z NSW Health.

Ekspert radzi, żeby przed przesadzaniem roślin zwilżyć ziemię, co zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się zanieczyszczonego pyłu i przedostania chorobotwórczych bakterii do płuc.

Źródło: NSW Health

loader