Zamknij

Dziecko urodziło się z 6 cm ogonem. "Był miękki i pokryty włosami"

28.11.2022 14:02

Meksykańscy lekarze byli zaskoczeni, gdy po przyjęciu porodu zobaczyli, że niemowlę ma ogon. Dziewczynka urodziła się z niemal 6 cm ogonem, który był "miękki i pokryty włosami". To rzadki przypadek medyczny. Ogon wykryto wcześniej u zaledwie 195 osób na całym świecie.

Shutterstock/ Journal of Pediatric Surgery Case Reports
fot. Shutterstock/ Journal of Pediatric Surgery Case Reports

W Meksyku urodziła się dziewczynka z ogonem. Niemowlę, którego imienia nie podano, urodziło się przez cesarskie cięcie w szpitalu w Nuevo Leon. Rodzice dziewczynki są zdrowi, a ciąża przebiegała bez komplikacji.

Przypadek opisano na łamach "Journal of Pediatric Surgery Case Reports". Lekarze pod kierownictwem dr Josue Ruedy napisali, że ogon wystawał na końcu kości ogonowej, miał średnicę od 3 mm do 5 mm i "spiczastą" końcówkę. "Struktura była miękka, pokryta skórą i delikatnymi włosami, można było nią poruszać bez bólu, ale nie wykazywała żadnych spontanicznych ruchów" - napisano w artykule. Lekarze zaznaczyli jednak, że ogon był unerwiony, ponieważ dziecko zapłakało, gdy ogon uszczypnięto igłą.

Ludzkie ogony dzielą się na dwie kategorie:

  1. pseudoogony to struktury, które przypominają ogon, ale są spowodowane problemami z kręgosłupem lub nowotworami,
  2. prawdziwe ogony zawierają mięśnie, naczynia krwionośne i nerwy, ale nie mają kości — podobnie jak u zwierząt.

Badania wykazały, że ogon nie był wynikiem problemu z kręgosłupem. Lekarze wypisali dziecko i ponownie ocenili sytuację, gdy dziewczynka miała dwa miesiące. Okazało się, że ogon urósł o 0,8 cm. Chirurdzy usunęli ogon podczas drobnej operacji przeprowadzonej w znieczuleniu miejscowym, a dziecko wypisano do domu jeszcze tego samego dnia.

Ogon
fot.

Ogon u człowieka

Ogon u człowieka został utracony w trakcie rewolucji. Ludzkie zarodki posiadają ogony, które w czasie przekształcania w płód są absorbowane przez resztę ciała. W miejscu ogona pozostaje tylko kość guziczna, znana jako kość ogonowa.

Człowiek posiada geny warunkujące kształtowanie się ogona, które jednak są hamowane w trakcie rozwoju płodowego. Bywa jednak, że w wyniku różnych niepożądanych zdarzeń, geny te ulegają ekspresji, co prowadzi do wykształcenia właściwego ogona u płodu i potem noworodka.

Źródło: Human tail in a newborn - Josue Rueda, Jorge Gutierrez, Jose Facio, Abraham Alarcón, Edgar Armijo, Daniela Cisneros, Susana Hernandez, Gerardo Muñoz, Journal of Pediatric Surgery Case Reports (Volume 76, January 2022, 102098)