Zamknij

Czy można być uczulonym na siebie? Kobieta ma alergię na własny pot i łzy

24.01.2023
Aktualizacja: 24.01.2023 10:17

Alergia na własne ciało? Brzmi absurdalnie, ale taka choroba istnieje. Z nietypowym uczuleniem zmaga się Julie Reid, 34-latka z Florydy. Kobieta od kilku lat nie opuszcza domu w ciągu dnia: każdy spacer w słoneczny dzień kończy się u niej nieprzyjemnymi dolegliwościami. Jak to możliwe?

Kobieta ma uczulenie na samą siebie
fot. Shutterstock

Są osoby, u których wysokie temperatury, sauna, stres czy wysiłek powodują nadmierną potliwość i alergię. Ciało reaguje w taki sposób, jakby było uczulone na własną wydzielinę: pojawia się zaczerwienienie, obrzęk, a nawet “bąble”, jak po ukąszeniu owada. To inaczej pokrzywka cholinergiczna. Nazwa tej dolegliwości wynika z podobieństwa do reakcji ciała po poparzeniu pokrzywą. U chorych osób takie same symptomy występują wtedy, gdy płaczą lub nadmiernie się pocą. Dokładnie jest to uczulenie na acetylocholinę, czyli substancję, która pełni rolę neuroprzekaźnika we włóknach nerwowych.

Z pokrzywką cholinergiczną zmaga się m.in. 34-letnia Julie z Florydy, która swoją historię opowiedziała w mediach. O jej zmaganiach możemy przeczytać w serwisie Abc News. Kobieta przed pojawieniem się pierwszych objawów schorzenia prowadziła normalne życie; była gimnastyczką i instruktorką tańca. Obecnie stara się praktycznie nie opuszczać miejsca zamieszkania: zwłaszcza w ciągu dnia, gdy promienie słoneczne mogą aktywować uczulenie. Wystarczy kontakt z jakimkolwiek bodźcem, a ciało kobiety błyskawicznie reaguje: jej skóra staje zaczerwieniona, pojawia się ból i swędzenie. Czerwone kropki pokrywają praktycznie całą twarz, ramiona, plecy. Zazwyczaj dolegliwości te mijają samoistnie w ciągu 24. godzin.

Pokrzywka cholinergiczna: skąd się bierze?

Pokrzywka cholinergiczna to inaczej nadwrażliwość na własny pot, która pojawia się najczęściej u mężczyzn w wieku 15-24 lat. Nazywana jest nawet “chorobą młodych mężczyzn”. Julie nie ma pojęcia, dlaczego zachorowała. Przez całą młodość kobieta była zdrowa, nie miała żadnych problemów skórnych. Dokładny mechanizm reakcji alergicznej nie jest do końca poznany, a leczenie polega głównie na łagodzeniu objawów.

Choroba zmieniła jej życie

34-letnia Julie od kilku lat unika kontaktu z ludźmi. Jej ciało może zareagować alergicznie w najmniej spodziewanym momencie. Kobieta była zmuszona zrezygnować z pracy i hobby. Obecnie cierpi na depresję i agorafobię. Jak opisuje, zwykle całe dnie spędza w łóżku. Niestety, mimo wszelkich środków ostrożności, ataki choroby powtarzają się cały czas, np. nad ranem (mimo że kobieta śpi przy włączonej klimatyzacji). Codziennie koszmar zaczyna się na nowo. Nigdy nie wiadomo też, jak długo będzie trwał atak alergii.

2
fot. Youtube

– Życie w ten sposób to tortura, to tortura. Czuję się teraz jak potwór – mówi kobieta.

Źródło: mp.pl,  M. J. Kowalczyk, B.Szramka, J.Prokop, Pokrzywka cholinergiczna – postępowanie i wybrane aspekty etiopatogenezy, Postępy Dermatologii i Alergologii XXV; 2008/5 239-242