Zamknij

Życie z zespołem Downa – historia Kordiana

05.01.2021
Aktualizacja: 05.01.2021 19:50
Kordian, podopieczny Fundacji Radia ZET
fot. archiwum prywatne

Kordian ma zespół Downa i wymaga stałej rehabilitacji. Widać już jej pozytywne efekty. Chłopiec jest niezwykle pogodny, uwielbia muzykę, świetnie dogaduje się ze swoim bratem. Poznaj historię choroby chłopca.

Badania, które zmieniły wszystko

Pani Paulina o tym, że jej dziecko prawdopodobnie będzie mieć zespół Downa, dowiedziała się w 11. tygodniu ciąży. Lekarze poinformowali, że istnieje takie prawdopodobieństwo, co potwierdziły późniejsze badania krwi. Żadne z wykonanych USG nie wykazało jednak, że Kordian urodzi się z wrodzoną wadą serca. To był kolejny cios dla rodziców, którzy nie mogli w spokoju cieszyć się z narodzin upragnionego dziecka.

Być rodzicem dziecka z niepełnosprawnością

– Nie zaproponowano mi w trakcie ciąży opieki psychologicznej, jakiegokolwiek wsparcia specjalistycznego – wspomina pani Paulina.

Pomoc psychologa zaoferowano dopiero po porodzie, kiedy mama już zdążyła pogodzić się z chorobą dziecka. Największe wsparcie w tym trudnym okresie dał partner pani Pauliny, rodzina oraz jej przyjaciółka, która wskazała kobiecie stowarzyszenie zrzeszające rodziców dzieci cierpiących na zespół Downa. W nim poznała inne osoby, które przeszły przez to samo, co ona.

– Najważniejsze dla mnie było to, że czułam, że nie jestem sama – wspomina.

Choroba, nie wyrok

– Rozpacz towarzyszyła mi, kiedy dowiedziałam się o chorobie – to najbardziej zapadło w pamięć Pani Paulinie.

Najlepiej kobieta wspomina reakcję ojca Kordiana, który powiedział: "I co z tego? To nadal moje dziecko". Rodzeństwo Kordiana dowiedziało się o jego chorobie dopiero po narodzinach. Wszyscy bardzo ciepło przyjęli tę informację, wykazując się przy tym ogromną troską i dojrzałością.  

Zobacz także

Brat, który jest "najlepszym rehabilitantem"

– Kordian ma świetne relacje z rodzeństwem, szczególnie ze swoim 6-letnim bratem, który jest jego najlepszym rehabilitantem – mówi Pani Paulina i dodaje, że Kordian uwielbia spędzać czas z bratem. Przez wspólną zabawę chłopiec wiele się od niego uczy. Powiela jego zachowania i próbuje je naśladować, z czego mama chłopców jest bardzo dumna.

– Kordian uwielbia muzykę, kiedy tylko ją słyszy, można zauważyć próby tańca, jest bardzo pogodnym dzieckiem – dodaje mama chłopca.

Metoda krakowska to szansa na pierwsze słowa

Wielką szansą na normalne funkcjonowanie Kordiana jest stała rehabilitacja, która jest bardzo kosztowna, dlatego każda pomoc dla rodziny jest znacząca.

– Odkąd syn uczęszcza na terapię metodą krakowską, zauważyliśmy poprawę. Próbuje sam mówić – dodaje pani Paulina. Rodzice chłopca robią wszystko, aby zapewnić dziecku jak najlepsze możliwości do rozwoju, między innymi dlatego zgłosili się o pomoc do Fundacji Radia Zet, aby uzyskać środki na systematyczne terapie, dzięki której w przyszłości chłopiec będzie bardziej samodzielny.  

Kordian jest podopiecznym Fundacji Radia Zet, która pomaga osobom niepełnosprawnym. By pomóc dzieciom taki jakim Kordian wystarczy wysłać SMS o treści SERCE pod numer 7245. Koszt SMS-a to 2,46 zł z VAT. Cały dochód trafi do podopiecznych Fundacji Radia ZET.