Głośno się śmiała i zwichnęła sobie żuchwę: historia przypadku

16.09.2019
Aktualizacja: 16.09.2019 16:12
Zwichnięcie szczęki podczas śmiechu

Dobry żart może prowadzić do kontuzji. Pewne Chinka tak głośno śmiała się z dowcipu współpasażera, że... zwichnęła sobie żuchwę i przestało jej być do śmiechu.

Śmiech to zdrowie, ale jednak nie dla wszystkich. Świadczy o tym historia pewnej Chinki. Kobieta podróżowała pociągiem. Współpasażerowie wzajemnie rozbawiali się, na jeden z żartów kobieta zareagowała zbyt żywiołowo. Zaczęła się głośno śmiać i zwichnęła sobie żuchwę. Wskutek tego urazu nie mogła zamknąć ust, żuchwa wysunęła się jej do przodu, nie mogła przełykać, mówić, z jej usta płynęła ślina. Współpasażerowie zaalarmowali konduktora, z megafonów pociągu rozległ się apel o pomoc. Na szczęście dla kobiety w pociągu był lekarz - Luo Wensheng, który pracuje w szpitalu Liwan w mieście Kanton. To on udzielił jej pomocy.

W rozmowie z dziennikarzami Luo Wensheng powiedział: "Początkowo myślałem, że doznała udaru mózgu". Gdy jednak zorientował się, że to zwichnięcie żuchwy, zalecił kobiecie jak najszybsze skontaktowanie się z lekarzem. Nie czuł się na siłach, aby nastawić jej żuchwę w pociągu. Jednak współpasażerowie kobiety błagali go o pomoc, przekonując, że dotarcie do placówki medycznej zajmie co najmniej godzinę. Wtedy uległ namowom i pomógł kobiecie.

Nastawienie żuchwy zwykle nie jest problematyczne, i najczęściej odbywa się bez znieczulenia ogólnego, jednakże pacjent musi współdziałać z lekarzem. Najczęściej stosuje się tzw. manewr Hipokratesa. Aby go wykonać należy umieścić oba kciuki na ostatnich zębach chorego, a pozostałe palce na jego podbródku. Nacisk na kciuki z równoczesnym unoszeniem bródki palcami znajdującymi się poza jamą ustną chorego pokonuje napięcie mięśni żwaczy i mięśni skroniowych, co zezwala na nastawienie zwichnięcia.

Ze zwichnięciem żuchwy najczęściej mamy do czynienia w sytuacji nadmiernego otwarcia ust. Wówczas głowa żuchwy może przesunąć się do przodu, opuścić przeznaczone jej miejsce stawowe i pozostać w nowym położeniu na skutek skurczu przyczepiających się do niej mięśni żucia: mięśnia żwacza  i mięśnia skroniowego. Do takiego zwichnięcia może dojść podczas dłuższej wizyty u stomatologa, szerokiego ziewania, czy próby ugryzienia dużego kawałka pokarmu.

U kobiety powodem zwichnięcia był głośny, szeroki śmiech, ale - jak opowiadali najbliżsi kobiety - do podobnego zdarzenia doszło u niej już po raz drugi. Wcześniej zwichnęła sobie szczękę podczas gwałtownych wymiotów.  

Źródło: LiveScience