Zamknij

Wygrał z HIV, ale pokonał go rak. Zmarł ''berliński pacjent''

01.10.2020 12:49
AP/Associated Press/East News
fot. AP/Associated Press/East News

Timothy Ray Brown był pierwszą osobą na świecie, u której potwierdzono wyleczenie z HIV. ''Berliński pacjent'', jak nazywano mężczyznę, zmarł na raka - ogłosiło Międzynarodowe Towarzystwo AIDS (IAS).

Timothy Brown przeszedł do historii medycyny i stał się symbolem nadziei dla dziesiątek milionów ludzi żyjących z wirusem, który powoduje AIDS, kiedy został wyleczony ponad dziesięć lat temu.

''Wyleczenie się z HIV to wspaniałe uczucie''

U Browna zdiagnozowano HIV podczas studiów w Berlinie w 1995 roku. Dziesięć lat później zdiagnozowano u niego białaczkę.

Aby leczyć białaczkę, jego lekarz ze szpitala w Berlinie wykorzystał przeszczep komórek macierzystych od dawcy, który miał rzadką mutację genetyczną dającą naturalną odporność na HIV, mając nadzieję, że może to wyeliminować obie choroby.

Wymagało to zastosowania dwóch bolesnych i niebezpiecznych procedur, ale leczenie zakończyło się sukcesem. W 2008 roku Timothy Brown został uznany za wolny od dwóch dolegliwości. Początkowo nie chciał ujawniać swojej tożsamości i został nazwany ''berlińskim pacjentem'', jednak dwa lata później postanowił przerwać milczenie, ujawnił się, założył fundację i wygłaszał przemówienia.

- Jestem żywym dowodem na to, że może istnieć lekarstwo na AIDS - powiedział AFP w 2012 roku. - Wyleczenie się z HIV to wspaniałe uczucie - dodał Brown.

Dziesięć lat po wyleczeniu ''berlińskiego pacjenta'', drugi pacjent z HIV - nazwany tym razem ''londyńskim pacjentem'', wykazał remisję 19 miesięcy po przejściu podobnej procedury.

Pacjent Adam Castillejo jest obecnie wolny od wirusa HIV. W sierpniu stwierdzono, że kobieta z Kalifornii nie ma śladów wirusa HIV, mimo że nie stosuje leczenia przeciwretrowirusowego. Uważa się, że może to być pierwsza osoba, która została wyleczona z HIV bez poddania się ryzykownemu leczeniu szpiku kostnego.

ZOBACZ: HIV: wczesne objawy zakażenia wirusem. Jak je rozpoznać? 

Powrót białaczki

Timothy Brown od kilku miesięcy żył z nawrotem białaczki i przebywał w hospicjum domowym w Palm Springs w Kalifornii. Niestety niedawno nadeszła smutna wiadomość.

- W imieniu wszystkich swoich członków IAS (International AIDS Society) przesyła kondolencje partnerowi Timothy'ego, Timowi oraz jego rodzinie i przyjaciołom - przekazała szefowa IAS Adeeba Kamarulzaman. - Jesteśmy winni Timothy'emu i jego lekarzowi, Gero Hutterowi, ogromną wdzięczność za otworzenie naukowcom drzwi do zbadania koncepcji, że wyleczenie HIV jest możliwe - dodała Adeeba Kamarulzaman.

Źródło: sciencedaily.com, Agence France Presse