Zamknij

Przez chorobę autoimmunologiczną zapadł jej się nos

08.04.2021 12:22
Nos
fot. East News

Rzadka choroba autoimmunologiczna zniszczyła chrząstkę i kości w nosie kobiety, powodując zapadnięcie się nosa głęboko w twarz.

Według raportu opublikowanego w The New England Journal of Medicine (NEJM), 34-letnia kobieta zgłosiła się do kliniki chirurgii plastycznej z zapadniętym w głąb twarzy nosem. Okazało się, że deformacja ta postępowała w ciągu ostatnich siedmiu lat.

Kobieta miała wiele dodatkowych objawów, w tym przewlekłe zapalenie jamy nosowej i zatok, polipy w jamie nosowej, krwawą wydzielinę z nosa.

Badanie wykazało ''prawie całkowitą utratę'' kości nosowych znajdujących się po obu stronach mostka i poważną degradację chrząstki przegrody. Ponadto tomografia komputerowa (CT) wykazała, że w przegrodzie utworzył się duży otwór.

Przez chorobę autoimmunologiczną prawie straciła nos

Aby zbadać przyczynę szerzącego się zapalenia, lekarze przeprowadzili test w celu zidentyfikowania przeciwciał krążących we krwi kobiety. Odkryli wysoki poziom przeciwciał przeciwko PR3 (ANCA), które atakują zdrowe komórki ludzkie i mogą wywoływać stan zapalny w naczyniach krwionośnych oraz powodować uszkodzenie narządów, najczęściej nerek, płuc i dróg oddechowych.

Uważa się, że te przeciwciała mogą przyczepiać się do białych krwinek zawierających PR3 i w jakiś sposób powodować ich nieprawidłowe działanie i uszkodzenie zdrowych tkanek.

Na podstawie obecności przeciwciał PR3 u kobiety lekarze zdiagnozowali ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń, czyli GPA.

Kobieta stosuje leczenie immunosupresyjne i po kilku miesiącach zaobserwowano wyraźną poprawę - zniknęła krwawa wydzielina i przewlekłe zapalenie zatok. Nie wiadomo natomiast, czy pacjentka zdecyduje się na rekonstrukcję nosa. 

Ważne

Ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń - co warto wiedzieć?

Ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń to zapalenie małych i średnich naczyń krwionośnych zarówno tętniczych, jak i żylnych, głównie w obrębie górnych i dolnych dróg oddechowych i nerek oraz w wielu innych układach i narządach. Zmiany zapalne w naczyniach prowadzą do ich martwicy. Przyczyna ziarniniakowatości z zapaleniem naczyń nie jest znana. To choroba rzadka. Ocenia się, że w Europie częstość nowych zachorowań wynosi 3-12 przypadków na milion mieszkańców.

Źródło: livescience.com