Zamknij

Kleszcz w oku? To niestety możliwe

26.07.2019 20:40

Miał podrażnione oko. Wizyta u okulisty wprawiła go w osłupienie. Przyczyną jego dolegliwości był kleszcz. 

Podrażnienie oka przez kleszcza
fot. Shutterstock

Niedawno Główny Inspektor Sanitarny opublikował grafikę na której wskazał ulubione miejsca kleszczy na skórze człowieka. Okazuje się, że te pajęczaki uwielbiają wbijać się tam, gdzie jest miękka tkanka, czyli m.in. pod pachami, w okolicach pachwin, pod kolanami. Ale nie tylko - ta lista jest znacznie dłuższa i musi się powiększyć o jeszcze jedno miejsce. Gałka oczna. Poznaj historię pacjenta z Kentucky w USA.

Mężczyzna zgłosił się do okulisty z podrażnieniem oka. Dolegliwość ta pojawiła się kilka dni wcześniej, gdy pracował usuwając drzewo z linii energetycznych. Miał wrażenie, że coś mu wpadło do oka, ale kolega, który na jego prośbę miał wyjąć paproch, niczego nie znalazł. Jednak uczucie ciała obcego w oku nie zniknęło i wymusiło na chorym wizytę w przychodni.

Podczas badania okazało się, że w oku tkwił maleńki kleszcz (prawdopodobnie nimfa kleszcza). Lekarz przyznał, że to pierwszy taki przypadek w jego lekarskiej praktyce.

Okulista znieczulił oko i usunął pęsetą tego pajęczaka. Na szczęście obyło się bez komplikacji. Lekarz wypisał mężczyźnie antybiotyk oraz sterydy w kroplach.

Kleszcze są najbardziej aktywne od kwietnia do września. Najczęściej ukrywają się w trawach na łąkach, w zaroślach lub na drzewach, czekając na swoją ofiarę.
Niektóre z tych małych zwierząt - krewnych pająków - przywiązują i żywią się żywicielem przez mniej niż godzinę. Inne zostają na kilka dni.

Ukąszenia kleszcza mogą prowadzić do poważnych chorób, takich jak:

Jednak nie należy wpadać w panikę. Nie każdy kleszcz jest nosicielem zakaźnych bakterii. Jednak mimo to, warto się przed nimi zabezpieczyć, stosując repelenty, nosząc odpowiednie ubranie i zachowując odpowiednią higienę (warto po każdym spacerze po terenach, gdzie występują kleszcze wziąć prysznic i dokładnie obejrzeć swoje ciało).

Zobacz więcej: Jak poprawnie usunąć kleszcza z ciała?

Źródło: Science Alert