Zespół znikającego bliźniaka: gdy jedno z dzieci nigdy się nie rodzi

14.02.2020 14:19
Zespół znikającego bliźniaka (płodu)
fot. Shutterstock

Ciąża bliźniacza nie zawsze kończy się urodzeniem dwójki dzieci. Pewna Amerykanka doświadczyła tzw. zespołu znikającego bliźniaka. Jeden z płodów przestał rozwijać się w macicy kobiety, obumarł i został wchłonięty. Jednak po urodzeniu zdrowego chłopca kobieta zobaczyła coś niesamowitego. Twierdzi, że znamię na nodze dziecka jest pozostałością po nienarodzonym bliźniaku.

Maleńki Payelon Givens ma na nóżce znamię w kształcie nerkowca - podobne do kształtu, jaki przybrał jego bliźniak podczas badania USG w 10. tygodniu ciąży.

Niedługo po tym płód obumarł i zniknął w macicy pozostawiając swojego bliźniaka z pamiątkowym znamieniem.

KisLevonia Givens miała złamane serce, gdy lekarze powiadomili ją o obumarciu jednego z płodów w 13. tygodniu ciąży. Pani Givens była w ciąży bliźniaczej i wystąpił u niej zespół znikającego płodu. Jest to powikłanie ciąży wielopłodowej, w tym przypadku bliźniaczej, polegające na zgonie jednego z płodów w I trymestrze ciąży i jego wchłonięciu.

Niezwykła pamiątka

Do 10. tygodnia ciąża Pani Givens rozwijała się prawidłowo, w jej macicy rozwijały się bliźnięta. Jednak w 13. tygodniu położna nie była w stanie wyczuć bicia serca jednego z bliźniąt, które rosło znacznie wolniej i rozwijało się gorzej niż drugi płód.

Lekarze szybko zdiagnozowali tzw. zespół znikającego płodu, który charakteryzuje się obumarciem jednego z płodów i jego samoistnym wchłonięciem przez organizm kobiety.

Pani Givens była zrozpaczona, ale po narodzinach syna odkryła na jego nóżce charakterystyczne znamię. Kobieta wierzy, że to pozostałość po nienarodzonym rodzeństwie chłopca.

- Kiedy urodziłam dziecko, weszła jedna z pielęgniarek i wskazała na znamię. Zszokowało mnie to, ale byłam szczęśliwa. To niesamowite, co potrafi ludzkie ciało - wspomina KisLevonia Givens.

- Znamię wygląda jak skan jego rodzeństwa po 10 tygodniach ciąży. To zawsze będzie wspomnienie dla Payelona o jego bliźniaku, który nigdy się nie urodził - twierdzi kobieta.

Teraz Pani Givens znajduje pociechę, wiedząc, że bliźniak zawsze będzie z nim.

collage

Zespół znikającego bliźniaka

Zespół znikającego bliźniaka (płodu) jest stosunkowo powszechną sytuacją. Szacuje się, że dotyczy 20-30 proc. ciąż wielopłodowych. Zespół ten odnosi się do sytuacji, gdy jeden z płodów obumiera jeszcze w pierwszym trymestrze ciąży i zostaje wchłonięty. 

Płód obumiera najczęściej wskutek letalnych wad rozwojowych. Rzadziej przyczyną zgonu są nieprawidłowości w implantacji łożyska lub anomalie przyczepu pępowiny.

Rozpoznanie zespołu znikającego bliźniaka jest możliwe po przeprowadzeniu u ciężarnej badania USG.

Warto wiedzieć, że zespół znikającego bliźniaka nie wiąże się z zagrożeniem życia matki. Natomiast rokowanie dla drugiego płodu zależy od kosmówkowości ciąży: w ciąży dwukosmówkowej rokowanie jest dobre, w ciąży jednokosmówkowej rokowanie jest złe.

Źródło: dailymail.co.uk