Zamknij

Historia choroby: wymiotowała kilka razy dziennie przez kilkanaście lat

18.06.2020 13:40
Zespół cyklicznych wymiotów
fot. Shutterstock

Młoda kobieta wymiotowała kilka razy dziennie od wielu lat. Została odpowiednio zdiagnozowana dopiero w wieku 29 lat. Okazało się, że cierpi na rzadki, ale wyjątkowo uciążliwych zespół cyklicznych wymiotów. Dowiedz się więcej o tej nietypowej chorobie.

Miranda Spencer wymiotowała nawet kilka razy dziennie od 12. roku życia. Jej stan był wielokrotnie źle diagnozowany, przez co kobieta doświadczała ogromnych trudności w życiu codziennym.

Ataki wymiotów nachodziły ją w szkole, w pracy i w wielu bardzo nieoczekiwanych sytuacjach przez 17 lat. Kobieta szukała pomocy, ale wymioty wiązano głównie z alergiami, chorobami nerek i jelit. Żadna diagnoza nie sprawdziła się i Spencer przez kilkanaście lat pozostawała bez prawidłowego leczenia.

Z powodu choroby była wielokrotnie hospitalizowana, cierpiała na ciężkie odwodnienie, miała problemy psychiczne. Ludzie podejrzewali ją o uzależnienie od alkoholu i reagowali negatywnie na niekontrolowane ataki wymiotów.

- Zaczęłam mieć sporadyczne wymioty co kilka miesięcy, wtedy chorowałam przez wiele dni, kilka godzin dziennie - wspomina Miranda Spencer. - Mój lekarz nie mógł znaleźć przyczyny. Miałam badania krwi, ale wszystko było w normie - dodaje kobieta.

Wymioty niszczyły jej życie

Początkowo stan Mirandy, choć nieprzyjemny, był możliwy do opanowania, ale epizody wymiotów powtarzały się i w wieku 18 lat Miranda wymiotowała już pięć razy dziennie.

Kobieta musiała wstrzykiwać sobie lek hamujący wymioty. Była również karmiona dojelitowo, bo przez ciągłe wymioty obniżyła się wchłanialność składników odżywczych.  

Na szczęście po wielu latach spędzonych u różnych specjalistów, po wypróbowaniu niezliczonej ilości leków, u Mirandy zdiagnozowano zespół cyklicznych wymiotów. To był strzał w dziesiątkę. Kobiecie wszczepiono rozrusznik żołądka i zaordynowano niezbędne leki.

Wydawało się, że wszystko wróci do normy, jednak kilka lat później kobieta poczuła przeszywający ból brzucha. Okazało się, że przewody od rozrusznika żołądka owinęły się wokół jelit, powodując ich niedrożność. Potrzebna była dziewięciogodzinna operacja, by usunąć rozrusznik. 

Po roku od operacji wymioty niemal całkowicie ustąpiły. Teraz pojawiają się ok. trzech razy w tygodniu, ale Miranda na tyle przyzwyczaiła się do swojego stanu, że traktuje je jak migrenę. Okazało się, że kontrola stresu może pomóc w opanowaniu tego stanu.

Czym jest zespół cyklicznych wymiotów?

Zespół wymiotów cyklicznych to zaburzenie czynnościowe przewodu pokarmowego o nieznanej przyczynie. Zespół ten objawia się nawracającymi epizodami nasilonych wymiotów i nudności, które trwają od kilku godzin do kilku dni i powtarzają się przez kilka tygodni do kilku miesięcy, a nawet lat. Przerwy między atakami wymiotów są bezobjawowe.

Zespół cyklicznych wymiotów po raz pierwszy został opisany u dzieci, ale coraz częściej jest stwierdzany u dorosłych. Źle zdiagnozowany i źle leczony może prowadzić do inwalidztwa.

Leczenie zespołu cyklicznych wymiotów jest objawowe, z wykorzystaniem leków przeciwwymiotnych i leków kontrolujących produkcję kwasu żołądkowego, leków przeciwdepresyjnych, przeciwzapalnych.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: dailymail.co.uk