Zamknij

W jej pęcherzu moczowym tworzył się alkohol – niezwykły przypadek

25.02.2020
Aktualizacja: 26.10.2020 13:30
Zespół auto-browaru w pęcherzu: z moczu kobiety tworzył się alkohol
fot. Shutterstock

W jej moczu wykrywano alkohol, choć chora zarzekała się, że nie pije. Okazało się, że w jej pęcherzu moczowym w procesie fermentacji drożdży powstaje alkohol. Poznaj niezwykły przypadek 61-letniej pacjentki z USA.

61-letnia kobieta, która cierpiała na uszkodzenie wątroby i źle kontrolowaną cukrzycę, została umieszczona na liście osób oczekujących na przeszczep wątroby. Lekarze podejrzewali jednak, że kobieta jest uzależniona od alkoholu, bo w jej moczu przy każdym badaniu wykrywano obecność alkoholu, co ostatecznie wykluczało ją z tego zabiegu. Jednak kobieta stanowczo temu zaprzeczała.

Inne badania przeprowadzane przez lekarzy zaprzeczały temu, aby kobieta piła. Między innymi wykonano jej test moczu na dwa metabolity alkoholu: glukuronid etylu i siarczan etylu. Wyniki były ujemne. Również badania krwi na obecność etanolu u kobiety były ujemne.

Dodatkowo w moczu kobiety znaleziono ogromne ilości drożdżaków – Candida glabrata (to grzyby z rodziny drożdżakowatych, które występują fizjologicznie w organizmie człowieka, są również wykorzystywane w przemyśle piwowarskim), oraz odnotowano wysoki poziom glukozy w moczu, sugerujący hiperglikozurię.

Te odkrycia naprowadziły lekarzy na nowy trop. – Chcieliśmy sprawdzić, czy drożdże zasiedlające pęcherz moczowy mogą fermentować cukier do produkcji alkoholu – napisali w artykule opublikowanym w "Annals of Internal Medicine". Okazało się, że ich przypuszczenia się sprawdziły.

W pęcherzu moczowym kobiety tworzył się – w procesie fermentacji drożdży – alkohol. Jednak nie przedostawał się on do krwiobiegu, więc kobieta nie wydawała się odurzona.

W literaturze medycznej nie było opisanego podobnego przypadku, choć bardzo przypomina on inny rzadki stan: zespół auto-browaru, czyli zespół fermentującego jelita. Stąd propozycja nazwy nowo odkrytej dolegliwości: zespół fermentującego pęcherza lub zespół auto-browaru w moczu.  

Niestety próby wyeliminowania drożdży za pomocą leczenia przeciwgrzybiczego nie powiodły się, być może z powodu źle kontrolowanej cukrzycy pacjentki. Kobiety nie wykreślono z listy do przeszczepu.

Odkrycie lekarzy wskazuje, że bardzo łatwo przeoczyć sygnały sugerujące występowanie zespołu auto-browaru w pęcherzu. – Klinicyści muszą dokładać starań, aby zwracać szczególną uwagę na dokumentację medyczną i wyniki badań laboratoryjnych, zwracając szczególną uwagę na wszelkie przypadki niezgodności – napisano w artykule.

Źródło: sciencealert.com