Zamknij

Zespół Roszpunki: z żołądka nastolatki usunięto ogromną kulkę włosów

16.02.2021 16:11
Operacja żołądka
fot. Shutterstock

Nastolatce z Wielkiej Brytanii usunięto z żołądka niemal 50-centymetrowy trichobezoar, czyli kulę włosów, która zagrażała życiu dziewczyny. Brytyjka cierpi na trichofagię i kompulsywnie zjada swoje włosy.

Nastolatka Brytyjka z zespołem Roszpunki kompulsywnie zjadała własne włosy. Duży bezoar z włosów musiał zostać usunięty operacyjnie po tym, jak rozerwał ścianę żołądka.

17-latka trafiła do szpitala, gdy zemdlała i posiniaczyła twarz oraz głowę. Lekarze chcieli wykluczyć uraz głowy, ale podczas badania zauważyli guz w górnej części brzucha. Nastolatka powiedziała, że odczuwała bóle brzucha w ciągu ostatnich pięciu miesięcy, ból nasilił się w ciągu dwóch tygodni poprzedzających jej wizytę w szpitalu.

Tomografia komputerowa ujawniła rozdęty żołądek z dużą masą wewnątrz i przerwaną ścianą żołądka. Lekarze zdecydowali o przeprowadzeniu operacji, podczas której usunęli z żołądka 48-centymetrową kulkę z włosów wypełniającą całą przestrzeń żołądka.

U 17-latki zdiagnozowano zespół Roszpunki. Dziewczyna po operacji przebywała na oddziale intensywnej terapii, a po siedmiu dniach mogła wrócić do domu. Uczęszcza na spotkania z psychologiem i stosuje specjalną dietę.

Zespół Roszpunki i trichofagia - uzależnienie od zjadania włosów

Zespołu Roszpunki charakteryzuje się obecnością w żołądku trichobezoaru (kuli włosów) z ogonem sięgającym jelita cienkiego lub jelita grubego, niedrożnością jelita cienkiego lub jelita grubego. Zespół Roszpunki jest powodowany przez trichofagię - zaburzenie polegające na zjadaniu włosów.

Według National Organization for Rare Disorders, od 0,5 do 3 procent ludzi na całym świecie doświadcza trichotillomanii (wyrywania włosów) w pewnym momencie swojego życia. Natomiast tylko u około 10 do 30 procent osób z trichotillomanią występuje trichofagia, czyli zjadanie włosów. Zarówno trichotillomania, jak i trichofagia są zaburzeniami psychicznymi.

Zjadanie włosów może powodować poważne komplikacje, w tym niedrożność jelit, a nawet śmierć. Według danych Mayo Clinic w 2017 roku 16-letnia dziewczyna z Anglii zmarła na zespół Roszpunki po tym, jak kulka włosów znajdujących się w żołądku wywołała śmiertelną infekcję.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: sciencealert