Naukowcy zbadali... zęby Hitlera i potwierdzili przyczyny jego śmierci

21.05.2018
Aktualizacja: 11.05.2020 14:21
Zęby Hitlera: badania potwierdziły, że zbrodniarz zginął w 1945 roku
fot. Shutterstock/Wikimedia Commons

Jak umarł Hitler? A może zbrodniarz nadal żyje? Snucie kolejnych teorii spiskowych wykluczyli Francuzi, którzy po raz pierwszy porównali udostępnione przez Rosjan fragmenty zębów ze zdjęciami rentgenowskimi czaszki zrobionymi na rok przed śmiercią nazistowskiego dyktatora.

Na łamach „European Journal of Internal Medicine” opublikowano wyniki zaskakujących badań, którym francuscy naukowcy poddali zęby... Adolfa Hitlera. Pięcioosobowy zespół pod kierunkiem słynnego paleopatologa, prof. Philippe Charliera, przebadał fragmenty udostępnione po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej przez rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa, rosyjskie archiwa państwowe i wywiad. Następnie porównali cechy morfologiczne kości ze zdjęciami rentgenowskimi czaszki nazistowskiego zbrodniarza, które zostały wykonane na rok przed jego śmiercią. Co się okazało?

Badania zębów zbrodniarza potwierdzają, że Hitler umarł w 1945 roku

Badacze, którymi kierował prof. Charlier (odpowiedzialny m.in. za badania szczątków serca słynnego Ryszarda Lwie Serce), potwierdzili, że zęby, które poddali analizie, z pewnością należały do właściciela czaszki zaprezentowanej na zdjęciach rentgenowskich. W rozmowie z agencją AFP prof. Charlier potwierdził, że:

Zęby są autentyczne, nie ma co do tego żadnej wątpliwości. Nasze badania potwierdzają, że Hitler zmarł w 1945 roku. Wreszcie możemy ukrócić wszelkie teorie spiskowe – Hitler nie uciekł do Argentyny na łodzi podwodnej, nie było go w żadnej ukrytej bazie na Antarktydzie lub... po ciemnej stronie księżyca.

Kamień nazębny i niebieskie ślady na sztucznych zębach

Co ciekawe, na zębach zbrodniarza nie znaleziono żadnych fragmentów mięsa (źródła historyczne potwierdzają, że Hitler był wegetarianinem). Zidentyfikowano natomiast kamień nazębny, liczne protezy i wypełnienia. Nie było też na nich żadnych śladów prochu, co zdaniem naukowców ma potwierdzać, że Hitler NIE popełnił samobójstwa za pomocą strzału wycelowanego prosto w usta.

Nieco więcej udało się zaś powiedzieć o sztucznych zębach, które były również obecne w szczęce mającej należeć do przywódcy III Rzeszy. Francuscy naukowcy zauważyli, że ich barwa zdawała się niebieska. Zdaniem badaczy mogło to być skutkiem reakcji, jaka zaszła pomiędzy cyjankiem a metalem pochodzącym z protez. Potwierdzałoby to więc wersję, według której Hitler odebrał sobie życie, zażywając ampułkę cyjanku, a następnie strzelając sobie w skroń.

Zęby Hitlera pozwoliły ustalić, w jaki sposób odebrał sobie życie

Fragmenty szczątków Hitlera były przechowywane w Moskwie od zakończenia II wojny światowej. W roku 2000 zostały wystawione na widok publiczny. Niedawno angielskojęzyczni czytelnicy mogli z kolei po raz pierwszy przeczytać wspomnienia zmarłej w kwietniu 2017 roku Heleny Rżewskiej, rosyjskiej tłumaczki, pracującej w Berlinie do 1945 roku. To właśnie ona brała udział zarówno w poszukiwaniach, jak i identyfikacji zwłok Adolfa Hitlera.

Na jego ciało udało się przypadkowo natrafić radzieckiemu żołnierzowi Iwanowi Churakowi 4 maja 1945 roku. Sekcję zwłok, w czasie której wyjęto szczękę zbrodniarza, przeprowadzono w nocy z 5 na 6 maja. Dzień później schwytano asystentkę dentysty Hitlera. Zeznania Käthe Heusermann, które tłumaczyła Rżewska, miały potwierdzić, że znalezione wówczas zwłoki rzeczywiście należały do zbrodniarza.

Według Heleny Rżewskiej Stalin nie chciał, by alianci dowiedzieli się, że udało się mu odnaleźć ciało Hitlera, dlatego nie zrezygnował z dalszych poszukiwań. To właśnie miało być główną przyczyną powstania legend o rzekomej ucieczce Hitlera do Argentyny i dało początek plotkom m.in. o operacji plastycznej oczu, którą zbrodniarz miał przejść jeszcze w Europie (po wojnie Hitler miał mieć skośne oczy, a jego wygląd miał nie pozwalać na to, by udało się go zidentyfikować). Wyniki badań, które opublikowali Francuzi, wskazują jednak, że wszystkie te teorie nie były prawdziwe.

Zagłosuj

Czy uważasz, że wyniki badań zębów Hitlera wyjaśniają rzeczywiste przyczyny jego śmierci?

Liczba głosów:

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: AFP/European Journal of Internal Medicine/Science Direct/The Independent/The Telegraph/history.com